Dlaczego witamina B1 jest ważna?

Coraz rzadziej spotykamy się z niedoborami witaminy B1, jednakże jest ona na tyle ważna, że kiedy jej zabraknie, ucierpi na tym nasze zdrowie. Gdzie szukać witaminy B1 i co zrobić, by zapobiec jej niedoborowi?

Witamina B1 to inaczej tiamina

W jaki sposób działa? Do czego jest potrzebna naszemu organizmowi? Otóż witamina B1 potrafi na przykład przemienić cukier w energię. Co więcej, jeśli masz problemy ze skupieniem się może się okazać, że to właśnie przez niedobór tej witaminy, ponieważ wykazuje ona niezwykle korzystny wpływ na naszą sprawność umysłową. Dzięki niej łatwiej wyleczymy takie problemy, jak trądzik, łojotok, czy też nadmierne łysienie.

Witamina B1 wspomaga wydalanie toksyn z organizmu, które wydzielają się, podczas przemiany materii a co za tym idzie, zapobiega uszkodzeniom serca, czy też układu nerwowego.

Osoby, które chorują na cukrzycę, mają często problem z drętwiejącymi dłońmi i ich mrowieniem. Tiamina również pomaga zniwelować te dolegliwości. Warto też wiedzieć, że niedobór tej witaminy może mieć wpływ na stany depresyjne.

O czym może świadczyć niedobór witaminy?

Czasami trudno jest ocenić czy borykamy się z niedoborem witamin. Najłatwiej zrobić to przeprowadzając podstawowe badania, jednak już zwracając uwagę na pewne sygnały płynące z naszego organizmu, jesteśmy w stanie zorientować się, że czegoś nam brakuje. W przypadku witaminy B1 objawami mogą być:

• jeśli nagle zacząłeś mieć problemy z apetytem i nie masz ochoty nawet na ulubione potrawy to znak, że w twoim organizmie może brakować tiaminy
• w takich przypadkach często pojawia się także znaczny obrzęk kończyn górnych, i dolnych.
• Masz problemy z mięśniami? Stały się drętwe i słabe ?
• Jesteś drażliwy? A może dopadła cię depresja?
• Nagle zgubiłeś sporo kilogramów?
• Twój układ nerwowy i układ krążenia już nie pracuje tak jak wcześniej?

Koniecznie zrób badanie, bo może się okazać, że to właśnie wynik niedoboru wspomnianej witaminy. Jeśli tak się stanie, udaj się do apteki, i skorzystaj z produktów, które pomogą ci w odpowiedniej suplementacji.