Dlaczego wczesne zdiagnozowanie białaczki jest tak istotne?

Leczenie białaczki jest trudne, jednak dzięki współczesnej medycynie coraz częściej możliwe jest całkowite wyleczenie choroby. Jakie są przyczyny i objawy białaczki?

Gdy białaczka zostanie wykryta we wczesnym stadium, a stan zdrowia pacjenta jest na tyle dobry, by móc wykorzystać nowoczesne metody leczenia – białaczka jest w dużej mierze wyleczalna. Świadczą o tym statystyki. Ostrą białaczkę szpikową można wyleczyć u ponad połowy chorych, a ostrą białaczkę limfoblastyczną – u 90 proc. dzieci.

Celem leczenia tej choroby jest uzyskanie remisji. Całkowita remisja oznacza brak śladów choroby, podczas gdy tzw. wznowa oznacza pojawienie się komórek białaczkowych i nawrót objawów choroby. Za całkowite wyleczenie uznawana jest remisja trwająca 5 lat.

Jak wykryć białaczkę?

Białaczka może mieć przebieg ostry lub przewlekły. Niestety rozpoznanie tego nowotworu komplikuje fakt, że jej objawy nie są charakterystyczne wyłącznie dla tej choroby i mogą być mylone choćby z przemęczeniem. O ile objawy ostrej białaczki łatwiej jest zauważyć, białaczka przewlekła może się rozwijać bezobjawowo nawet przez wiele lat, a wykrywana jest nieraz „przez przypadek”, podczas badań rutynowych. Jakie są objawy białaczki?

Niezależnie od rodzaju białaczki, objawami mogą być m.in. spadek odporności, częste infekcje, brak apetytu, anemia, szybkie męczenie się, krwawienie z nosa, dziąseł, powiększenie węzłów chłonnych, gorączka, bóle kostno-stawowe, a także wybroczyny skórne, afty w jamie ustnej i łatwość tworzenia się siniaków. Zdarzają się także objawy skórne w postaci swędzącej wysypki podobnej do półpaśca.

W przypadku podejrzenia białaczki w pierwszej kolejności wykonuje się morfologię krwi obwodowej z rozmazem. O wystąpieniu białaczki może świadczyć np. zwiększona ilość białych krwinek, a także małopłytkowość czy niedokrwistość. Kolejnym krokiem do postawienia diagnozy jest wykonanie biopsji szpiku kostnego. Jest to pobranie szpiku niezbędnego do badań molekularnych i cytologicznych.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat objawów i leczenia białaczki? Wejdź na https://www.dkms.pl/.

Leczenie białaczki

Zazwyczaj białaczkę leczy się za pomocą chemioterapii oraz radioterapii, a także leków przeciwwirusowych, przeciwbakteryjnych i przeciwgrzybiczych, dzięki którym zmniejsza się ryzyko infekcji. Niektórym pacjentom przetacza się komórkowe preparaty krwiopochodne, które uzupełniają masę płytkową. W przypadku, gdy takie leczenie nie przynosi oczekiwanych efektów przeprowadza się przeszczep szpiku kostnego.

Nowoczesne metody leczenia pozwalają na coraz skuteczniejsze leczenie. Istotne jest jednak m.in. to, by chorobę zdiagnozować jak najwcześniej.