Dlaczego warto założyć aparat ortodontyczny?

Jeżeli zmagamy się z wadami zgryzu, to prędzej czy później będziemy rozważać założenie aparatu ortodontycznego. Przyczyny ich powstawania są różne, a wśród nich można wyróżnić czynniki takie jak niepozorne, lecz bardzo szkodliwe nawyki… nabyte jeszcze za czasów dzieciństwa! Mowa tutaj o kwestiach takich jak ssanie palca lub przedwczesna utrata zębów mlecznych. Sami więc widzicie, że przyczyny bywają doprawdy różne! Dziś zadamy sobie jednak inne, znacznie ważniejsze pytanie: dlaczego warto założyć aparat ortodontyczny? Sprawdźmy, co oferuje nam współczesna ortodoncja i co sprawia, że tak duża ilość z nas pragnie zadbać o zdrowie!

Po pierwsze: kwestia zdrowotna

Na samym początku należy wspomnieć o tym, że pierwszym powodem, dla jakiego warto  założyć aparat ortodontyczny, jest powód zdrowotny. Nieprawidłowe ustawienie zębów jest czynnikiem znacznie zwiększającym ryzyko rozwoju wielu chorób, takich jak próchnica czy paradontoza! Wynika to ze zwiększonych problemów z czyszczeniem zębów z płytki nazębnej. Zauważymy wtedy, że niezwykle trudno jest dotrzeć do najbardziej niedostępnych przestrzeni międzyzębowych, nasze dziąsła zaczynają krwawić a w skrajnych przypadkach — dojdzie do ruchomości zębów. Ustawienie zębów może znacząco utrudnić higienę jamy ustnej i powstawanie na przykład ubytków próchniczych!

Należy jednak również pamiętać o tym, że oprócz próchnicy i paradontozy, wady zgryzu są także źródłem problemów ze stawem skroniowo-żuchwowym! Zauważycie wtedy klikanie i trzaskanie w obrębie tego stawu, co może być źródłem dyskomfortu i bólu. Co więcej, przez to, że zęby stają się stłoczone i nachodzą na siebie, może dojść do nierównomiernego ścierania zębów oraz wyraźnego odsłaniania szyjek zębowych!. Sami widzicie, że ortodoncja może zahamować wiele problemów na tle zdrowotnym!

Po drugie: kwestia estetyczna

Nie sposób też nie wspomnieć o tym, że aparat ortodontyczny jest także znakiem dbania o własne zdrowie i wygląd. Już dawno minęły czasy, w których aparat na zębach traktowany był z politowaniem i budził raczej humorystyczne reakcje. Jeżeli dziś na naszym uzębieniu pojawi się wybrany aparat ortodontyczny, wyślemy wszystkim sygnał brzmiący: pragniemy zadbać o własny wygląd i pracujemy nad tym, żeby nasze uzębienie prezentowało się możliwie najlepiej! Wystarczy spojrzeć na to, jak coraz więcej gwiazd show-businessu nie boi się pokazywać aparatów na swoich zębach! Czemu więc i my nie mielibyśmy osiągnąć idealnego i wręcz nienagannego zgryzu?

Jeśli szukasz dobrego ortodonty zajrzyj na stronę https://smartsmileorto.pl/oferta/ortodoncja/