Czym zajmuje się chirurg stomatolog?

Chirurg stomatolog to jeden z najważniejszych lekarzy w obszarze stomatologii. Skorzystanie z jego pomocy pomoże Ci wyleczyć wiele chorób, z którymi inni lekarze mogliby sobie nie poradzić. Współpraca z nim jest także ważne w przypadku, przykładowo, procesu leczenia ortodontycznego. Wbrew pozorom – chirurg stomatolog i ortodonta to często współpracujący ze sobą lekarze! Z tego artykułu dowiesz się, czym zajmuje się chirurg stomatolog i z jakimi problemami możesz się do niego zgłosić.

Wszczepianie implantów zębowych

Implanty stomatologiczne stanowią obecnie jedno z najlepszych rozwiązań protetycznych. Chirurg stomatolog, który posiada odpowiednie doświadczenie, potrafi przeprowadzić skuteczne leczenie implantologiczne, dzięki któremu pacjent pozbędzie się braku uzębienia – częściowego lub całkowitego. Pacjent, który decyduje się na uzupełnienie braków w uzębieniu z pomocą implantów może liczyć na to, że zabieg będzie bezbolesny.

Ekstrakcja zębów

Ekstrakcja zębów jest jednym z najczęściej przeprowadzanych zabiegów chirurgicznych. Zęby usuwa się w każdym wieku – choć im później, tym lepiej. Jednym z najczęstszych powodów, dla których zachodzi konieczność ekstrakcji zęba, jest brak możliwości wyleczenia danego zęba, na przykład ze względu na to, że zmiany próchnicowe objęły zbyt dużą część zęba.

Usuwanie zębów jest podejmowane także wtedy, gdy zaczynają się wyrzynać zęby ósme – i sprawia to pacjentowi ból, dyskomfort, czy też prowadzi do stłoczenia pozostałych zębów. Do częstych przyczyn usuwania zębów można zaliczyć także sytuację, w której ząb ulega złamaniu… i nie byłoby w tym nic groźnego, gdyby przy złamaniu miazga nie uległa naruszeniu. Niestety – jeśli zostanie ona naruszona, w wielu przypadkach trzeba przeprowadzić ekstrakcję zęba.

Jedną z form ekstrakcji zęba jest jego dłutowanie. Najczęściej dłutowanie stosuje się w przypadku zębów mądrości, czyli zębów ósmych. Ze względu na specyficzne umiejscowienie i w wielu przypadkach brak pełnego wyrżnięcia, zęby te dłutuje się, czyli dzieli na części i krok po kroku usuwa z zębodołu. Dłutowanie można zastosować także wtedy, gdy ząb jest złamany.

Resekcja zęba

Resekcja zęba jest przeprowadzana w momencie, gdy leczenie kanałowe nie przyniosło pożądanych efektów. Polega on na odcięciu wierzchołka korzenia zęba, który nie uległ wyleczeniu innymi metodami leczenia. Jeśli w jego obrębie występuje stan zapalny – należy go usunąć. Dzięki resekcji pacjent jest w stanie uniknąć ekstrakcji zęba.

Jeśli potrzebujesz zabiegów z zakresu chirurgii stomatologicznej, sprawdź https://prosmile.warszawa.pl/oferta/chirurgia-stomatologiczna/