Kolagen jest białkiem naturalnie występującym w organizmie, które pełni szereg kluczowych dla jego prawidłowego funkcjonowania oraz zachowania dobrego zdrowia funkcji. Przede wszystkim jest składnikiem tkanki łącznej oraz jednym z najważniejszych substancji budulcowych kości, stawów, chrząstek oraz ścięgien i skóry.
To za jego sprawą produkowana jest odpowiednia ilość mazi stawowej, która warunkuje bezbolesne poruszanie się, gdyż niweluje tarcie spowodowane ruchami kończyn. Niestety wraz z wiekiem produkcja kolagenu w naszym organizmie zaczyna drastycznie spadać – co ma miejsce już po 25. roku życia – kiedy to w organizmie ludzkim zaczynają zachodzić pierwsze procesy starzenia. Do wzmożonej utraty włókien kolagenowych w organizmie może dojść także podczas niektórych chorób oraz bardzo intensywnego uprawiania sportu.
Skutki niedoborów kolagenu w stawach
Kolagen pełni niezwykle istotną rolę dla funkcjonowania całego ludzkiego organizmu. Jego niedobory możemy zatem bardzo dotkliwie odczuć w postaci poważnych problemów ze stawami kolanowymi oraz łokciowymi co najczęściej objawia się ich bólem, sztywnieniem, problemami z kręgosłupem oraz zwiększonym ryzykiem zachorowania na reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń rumieniowaty oraz zapalenie wielo -mięśniowe i chorobę zwyrodnieniową stawów.
Oprócz destrukcyjnego wpływu na zdrowie stawów, kości oraz ścięgien niedobory kolagenu dają o sobie znać w pierwszej kolejności w postaci utraty jędrności i elastyczności skóry, pojawieniem się pierwszych widocznych zmarszczek oraz tak zwanych kurzych łapek, cellulitu, rozstępów, problemami z włosami, paznokciami oraz krwawieniem dziąseł.
Z tego powodu niezwykle istotnym jest dbanie o odpowiedni poziom kolagenu w naszej skórze poprzez regularne jego uzupełnianie. Najłatwiej jest w tym celu prowadzić zdrową oraz bogatą w produkty kolagenowe dietę, stosować wygodne suplementy obfitujące w naturalny kolagen na stawy oraz właściwą pielęgnację skóry opartą na produktach zawierających ten cenny składnik – przeznaczonych do stosowania zewnętrznego. Ponadto kiedy nasze zdrowie tego wymaga niedobory kolagenu w stawach uzupełnić możemy także poprzez jego wstrzyknięcie – w miejsca, w których najbardziej odczuwamy skutki jego deficytu.
Źródła kolagenu w codziennej diecie?
Obecnie mamy bardzo szeroki dostęp do produktów oraz suplementów diety bogatych w kolagen, które możemy przyjmować zarówno od wewnątrz w formie kapsułek oraz wygodnych tabletek musujących do picia, jak i maści oraz kremów. Warto jest go także dostarczać do organizmu wraz z pożywieniem poprzez odpowiednie postępowanie dietetyczne. Do najcenniejszych źródeł kolagenu w diecie zaliczyć możemy:
- ryby w galarecie
- zupa kolagenowa na bazie wywaru z kości cielęcych
- galareta z kurzych łapek
- galareta z wieprzowych lub cielęcych nóżek
- galaretki owocowe
- salceson
Mimo tego, iż wymienione produkty obfitują w swoim składzie w białko jakim jest kolagen – zawierają one niestety duże ilości tłuszczu, zatem codziennie ich spożywanie nie jest zalecane. Warto raz na jakiś czas zjadać tego typu produkty przy równoległej suplementacji oraz pielęgnacji opartych na bazie produktów zawierających naturalny kolagen.
Starzenie się organizmu to nieodłączny element naszej egzystencji, którego nie jesteśmy w stanie uniknąć. Na szczęście dzięki odpowiedniej profilaktyce, prowadzeniu zdrowego stylu życia oraz regularnemu uzupełnianiu ubytków kolagenu w organizmie – jesteśmy w stanie jak najdłużej cieszyć się pięknym oraz młodzieńczym wyglądem bez śladów zmarszczek, a także zdrowymi kośćmi oraz stawami – bez przykrych dolegliwości bólowych.