O endometriozie mówi się coraz częściej, głównie dlatego, że edukacja o własnym ciele rozwija się obecnie bardzo prężnie. Jest to choroba, która jeszcze kilkanaście lat temu była bagatelizowana. Objawia się ona mocnym bólem macicy, szczególnie podczas menstruacji, czasem także przy stosunku seksualnym. Dzięki odwadze i determinacji wielu kobiet świadomość o endometriozie wzrasta. Zobacz, co warto o niej wiedzieć.
Jakie objawy towarzyszą endometriozie?
Endometrioza to poważna choroba układu rozrodczego kobiet. Szacuje się, że dotyka około 15% wszystkich pań w wieku rozrodczym. Macica jest wyściełana specjalną błoną śluzową, która podczas endometriozy rozwija się także poza nią. Powoduje to między innymi:
- bóle podczas miesiączki, ponieważ błona jest wrażliwa na hormony wydzielane w trakcie dni menstruacyjnych,
- ból podczas stosunków seksualnych, nawet po dokładnym zadbaniu o nawilżenie.
Endometrioza, tak jak wiele innych chorób kobiecych, często jest bagatelizowana lub uznawana za normalny stan. Tylko po wizycie u ginekologa można mieć jednak pewność, że faktycznie nie cierpi się na poważne schorzenie. Ból nie jest czymś normalnym, zwłaszcza podczas zbliżeń intymnych.
Bóle to nie jedyne obawy towarzyszące endometriozie. Może ona przebiegać zupełnie bezobjawowo, ale znacznie częściej chorujące na nią kobiety doświadczają poważnych problemów zdrowotnych. Najczęściej są to:
- krwawienia poza okresem, którym towarzyszy ból,
- pojawianie się torbieli jajników,
- rozregulowanie cyklu miesięcznego,
- problemy z zajściem w ciążę lub donoszeniem jej,
- ból podczas wypróżniania,
- pojawianie się krwi w moczu.
Jakiekolwiek objawy z powyższej listy powinny zaniepokoić. Endometrioza nie jest chorobą śmiertelną, ale w skrajnych przypadkach może uniemożliwić normalne funkcjonowanie. Kiedy ból staje się nie do zniesienia, koniecznie trzeba skonsultować się z ginekologiem.
Czy endometriozę można wyleczyć?
Endometriozę da się leczyć. Najlepiej zdecydować się na to pod okiem specjalisty, warto więc odwiedzić gabinet ginekologiczny. Zazwyczaj do leczenia wykorzystuje się hormony, którymi można kontrolować rozwój choroby. W skrajnych przypadkach niezbędna może być jednak operacja, na przykład do usunięcia torbieli z układu rodnego. Niestety nie ma jeszcze leku czy terapii, która dawałaby szansę na pełne wyleczenie endometriozy. Pacjentki, które się z nią zmagają mogą szukać rozwiązania w medycynie tradycyjnej czy wschodniej, ale nie mają gwarancji, że coś im pomoże. Jedyną szansą jest przestrzeganie zaleceń ginekologa.