Przyczyny łuszczycy
Dokładny mechanizm prowadzący do uruchomienia zjawisk chorobowych nie jest znany. Wiadomo jedynie, że dochodzi do niepożądanych zjawisk w układzie immunologicznym. Mechanizmy obronne organizmu zaczynają atakować własne tkanki, konkretnie tkanki skóry, przez co dochodzi do ich niszczenia początkowo w niewielkich guzkach, a następnie na większych połaciach skóry w wyniku rozszerzana się i łączenia guzków w jedną całość. Zazwyczaj pierwsze zmiany pojawiają się w okolicach dłoni, łokci, kolan i owłosionej skóry głowy, ale mogą się bardzo mocno rozszerzać.
W przebiegu łuszczycy nie ma bakterii, wirusa czy grzyba, który wywoływałby objawy chorobowe. Za powstawanie zmian skórnych, a potem także zmian w stawach i narządach wewnętrznych przy bardzo ostrych postaciach choroby, odpowiada układ immunologiczny, który nie jest w stanie wywierać jakiegokolwiek wpływu na osoby trzecie. Jego obszar działania ograniczony jest do danej osoby. Nie da się zarazić od kogoś łuszczycą.
Typowe obawy łuszczycy
Powyższe stwierdzenie powinno być wystarczające. Tym niemniej, warto doprecyzować je poprzez zmierzenie się z typowymi obawami, jakie zgłaszają osoby nie posiadające nawet szczątkowej wiedzy medycznej odnośnie łuszczycy:
I. Bezpośredni kontakt fizyczny z osobą cierpiącą na łuszczycę nie jest niebezpieczny dla osoby zdrowej. Pomimo swojego nieprzyjemnego wyglądu, zmiany skórne w żaden sposób nie zagrażają otoczeniu, jak to ma miejsce przy chorobach wirusowych i bakteryjnych powodujących powstawanie pęcherzy pełnych płynu surowiczego z patogenami. Łuszczyca to nie ospa i nie przenosi się w żaden sposób przez bezpośredni kontakt.
II. Korzystanie z przedmiotów używanych przez osoby cierpiące na cukrzycę nie może nikomu zaszkodzić. Łyżka, kubek, czy nawet ręcznik, którym wycierana była skóra zmieniona chorobowo, nie mają w sobie żadnego patogenu mogącego zagrażać osobom zdrowym. Zmiany skórne są ograniczone tylko do osoby, której układ immunologiczny źle działa.
III. Jakiekolwiek zarażenie łuszczycą poprzez tak zwaną drogę kropelkową, czyli poprzez kontakt z osobą kichającą lub kaszlącą, która jest chora na łuszczycę, jest całkowicie niemożliwe.
Należy powtórzyć jeszcze raz, że łuszczyca nie jest chorobą zaraźliwą i nie istnieje żaden mechanizm przenoszenia się jej z człowieka na człowieka. Co więcej, objawy łuszczycy wywołuje reakcja organizmu na własne komórki – nie istnieje tutaj żaden patogen chorobotwórczy.
Sprawdź również: https://www.febumed.com.pl/Luszczyca-u-dzieci-i-niemowlat-blog-pol-1507534555.html