Czworonogi podczas lata – ochrona przed temperaturami i pielęgnacja

Nie dla wszystkim letnie temperatury kojarzą się z wakacjami nad wodą, opalaniem się, czy odpoczynkiem. Dla naszych pupili miesiące gdy temperatura sięga powyżej 20 stopni, są jednym z najtrudniejszych momentów w całym roku. Niezależnie od tego czy jesteś psiarzem, czy kociarzem, w okresie letnim powinieneś zwrócić szczególną uwagę na pielęgnację swojego czworonoga.

Uważaj na upały

Zanim dowiesz się jak powinna wyglądać pielęgnacji psów i kotów w lecie (i nie tylko), dopilnuj żeby twój pupil miał odpowiednie warunki. Zapewnij mu dostęp do zaciemnionego miejsca, albo chłodnego pomieszczenia. Zadbaj o to, żeby twój czworonożny przyjaciel miał w domu miskę chłodnej wody, dlatego wymieniaj ją nawet 3 razy w ciągu dnia. Na spacerach noś ze sobą butelkę z wodą, żeby zwierzę mogło się napić w każdej chwili. Jeśli możesz, wychodź na spacery w porach wczesnoporannych oraz późniejszym wieczorem. Unikaj nadmiernych wysiłków i długich spacerów w pełnym słońcu. Po spacerze możesz chłodzić swojego pupila nakładając na niego mokry, zimny ręcznik.

Łapki

Pielęgnacja psich i kocich łapek jest szczególnie ważna jeśli w trakcie upałów zwierzak chodzi po asfalcie lub chodnikach. Nagrzany asfalt jest niebezpieczny dla opuszek, dlatego staraj się spacerować z pupilem po terenach zielonych. Systematycznie smaruj łapy swojego psa lub kota przeznaczonymi do tego balsamami, wyciągami z aloesu, czy też kremami z woskiem pszczelim. Staraj się zaglądać regularnie między opuszki zwierzaka. Usuwaj brud, a z każdą niepokojącą opuchlizną, lub krwawieniem, udawaj się od razu do weterynarza.

Zęby

Czyszczenie zębów zwierzęcia jest ważne nie tylko w lecie. Jak się za nie zabrać? Zanim przystąpisz do szczotkowania zębów swojego zwierzaka, przyzwyczaj go do samego uczucia które się z tym wiąże. Owiń palec gazikiem namoczonym w wodzie i delikatnie wyczyść nim powierzchnie boczne trzonowców. W następnej kolejności oswajaj pupila ze szczotkowaniem kłów oraz siekaczy. Im wcześniej zaczniesz oswajanie, tym lepiej. Czyszczenie zębów powinno przebiegać z użyciem specjalnej szczoteczki, a także pasty. Szczotkuj raz w tygodniu, a przed pierwszym razem pozwól zwierzęciu posmakować pasty. Jeśli mimo tego pies lub kot zachowuje się agresywnie w trakcie szczotkowania, zabieraj go od czasu do czasu do weterynarza, który odpowiednio zajmie się jego uzębieniem.

Uszy

Czyszczenie uszu pupila to kolejna czynność pielęgnacyjna, którą powinno wykonywać się raz w tygodniu. Małżowinę uszną psa lub kota przecieraj wacikiem z nasączonym specjalnym płynem do tego przeznaczonym. Pod żadnym pozorem nie wlewaj do ucha pupila wody, ani nie używaj patyczków kosmetycznych. Pozostawiaj odrobinę woskowiny na małżowinie.

Sierść

W trakcie letnich upałów zwierzaki intensywnie gubią sierść. Zbyt duże nagromadzenie podszerstka uniemożliwia prawidłowe oddychanie skóry naszych pupili, przez co upały stają się dla nich jeszcze bardziej męczące. Dlatego czesanie jest tak ważne. Staraj się to robić codziennie, żeby zapewnić swojemu psu, albo kotu komfortowe warunki.

Odpowiednia pielęgnacja oraz dbanie o swoich czworonożnych przyjaciół jest ważne nie tylko w lecie, jednak to właśnie w trakcie upałów musimy zwracać na nie szczególną uwagę. Pamiętaj, że zarówno psy oraz koty mają niższą niż człowiek tolerancję na wysokie temperatury, dlatego ochrona przed ich skutkami jest szczególnie ważna.