Co powinno znajdować się w ofercie idealnego domu opieki?

Zdecydowanie się na umieszczenie osoby starszej w domu opieki to trudna decyzja i ogromna zmiana w życiu całej rodziny. Dlatego warto upewnić się, że wybrany ośrodek będzie przyjazny dla seniora. Na co zwrócić uwagę wybierając nowe miejsce zamieszkania dla osoby starszej?

Opieka medyczna

Jednym z najistotniejszych warunków, które muszą zostać spełnione, jest dostęp do opieki medycznej. Najlepsze domy opieki w Mazowieckim oferują stałą opiekę medyczną. Oznacza to, że na terenie ośrodka całodobowo znajduje się wykwalifikowany personel medyczny – może być to lekarz lub pielęgniarka. Dzięki temu możesz mieć pewność, że w razie jakichkolwiek powikłań zdrowotnych, problem zostanie zauważony i rozpoznany, a leczenie wdrożone. Warto również zwrócić uwagę na dodatkowe zajęcia, które mają na celu utrzymanie seniora w dobrym zdrowiu, jak na przykład rehabilitacje i terapie zajęciowe, ułatwiające zachowanie sprawności ruchowej i psychicznej. Ma to ogromny wpływ na funkcjonowanie i dobre samopoczucie seniora.

Odpowiednia przestrzeń

Szczególnie ważna jest odpowiednia przestrzeń, w której pensjonariusz może czuć się swobodnie. Każda osoba przebywająca w ośrodku powinna mieć prywatny pokój – dzięki temu osoba umieszczona w domu opieki nie będzie czuła się osaczona i pozbawiona prywatności. Często zapomina się o tym, że pomimo podeszłego wieku, jest to wciąż bardzo istotny element, który pozwala na prawidłowe funkcjonowanie. Równie ważna jest odpowiednio zagospodarowana przestrzeń wspólna – a więc stołówka, pokój dzienny, czy też miejsce do spędzania wolnego czasu z innymi pensjonariuszami. Takie miejsca powinny być bezpieczne i znajdować się pod stałym nadzorem personelu. Co więcej, dostęp do takiego miejsca sprawi, że nawet jesień życia może obfitować w kontakty towarzyskie i tworzenie nowych relacji. Dodatkowym atutem będzie basen lub sala przeznaczona do ćwiczeń i aktywności fizycznych, a także zadbany ogród, po którym seniorzy mogą bezpiecznie spacerować.

Odpowiednia opieka w tym trudnym czasie jest dla seniora kluczowa. Kompetentna kadra i zaplecze medyczne powinno być więc zawarte w ofercie każdego dobrego domu opieki. Jeżeli chcesz mieć pewność, że senior będzie objęty profesjonalną opieką i jednocześnie będzie mógł kontynuować praktykowanie różnych aktywności fizycznych i psychicznych – koniecznie zadbaj o to, aby znajdowało się to w ofercie wybranego domu.