1. Pamiętaj o piciu
Spożywanie dużej ilości wody wspomaga pracę układu pokarmowego. Jeśli borykasz się z uporczywymi zaparciami, zwiększ ilość przyjmowanych płynów, a dzień zaczynaj od szklanki wody z cytryną. Z pomocą przyjdą również kompoty z suszonych owoców, soki z kiszonek, kefir, kwaśne mleko czy wspomagające oczyszczanie organizmu koktajle.
Pamiętaj o piciu dużej ilości wody, jeśli zdecydujesz się na wzbogacenie diety produktami o wysokiej zawartości błonnika. W przeciwnym razie ich jedzenie może przynieść odwrotny do zamierzonego efekt!
2. Idź do apteki lub sklepu zielarskiego
Zioła są tradycyjnym i skutecznym sposobem na kłopoty trawienne. Najpopularniejszym środkiem wspomagającym pracę układu pokarmowego, jaki znajdziesz w sklepie zielarskim, jest siemię lniane. W przypadku zaparć pomogą ci także:
- babka płesznik, która nie tylko oczyszcza jelita, ale i osłania błonę śluzową przewodu pokarmowego,
- pobudzający perystaltykę strączyniec ostrolistny (senes),
- działająca na jelita i wątrobę pokrzywa,
- rzewień – regulujący pracę układu trawiennego i łagodzący wzdęcia.
Na rynku znajdziesz również preparaty ziołowe w tabletkach, które łagodnie pobudzą układ pokarmowy do pracy, a także mieszanki ziół w formie herbatek.
Być może kusi cię, by kupić farmakologiczne środki przeczyszczające – nie jest to dobre rozwiązanie, jeśli problem zaparć jest nawracający. Tego typu specyfiki na dłuższą metę rozleniwiają układ trawienny, dlatego lepszym pomysłem jest zakup preparatów poślizgowych i zmiękczających stolec. Tabletki na odchudzanie, na przykład piperinox, również pomagają w pozbyciu się zaparć, a przy okazji wspomagają walkę z niechcianymi kilogramami.
Pamiętaj, że do występowania zaparć mogą przyczynić się niektóre leki. Sprawdź, czy któryś z przyjmowanych przez ciebie leków nie powoduje tego typu dolegliwości. Nie ingeruj w rodzaj i dawkowanie przepisanych przez lekarza środków samodzielnie!
3. Wzbogać dietę
Zwiększenie przyjmowania konkretnych typów jedzenia, które wspomoże pracę układu trawiennego i pomoże w pozbyciu się zaparć, jest jednym z najprostszych i najpopularniejszych sposobów walki z tym problemem. Spróbuj znaleźć w swoim planie żywieniowym miejsce dla produktów pobudzających procesy przemiany materii, zwłaszcza tych o wysokiej zawartości błonnika. Należą do nich na przykład:
- maliny, porzeczki, jeżyny, żurawina, marakuja,
- kokosy i migdały,
- suszone owoce, zwłaszcza śliwki,
- fasola biała i czerwona,
- bób, brukselka, groch, seler, soczewica, pietruszka,
- otręby i płatki pszenne,
- pieczywo i płatki żytnie,
- kasza gryczana i jęczmienna,
- brązowy ryż.
4. Zwiększ aktywność fizyczną
Zaparcia mogą być reakcją na zmianę diety, ale w walce z nimi wspomoże cię inny element zdrowego i skutecznego odchudzania – regularne ćwiczenia. Rozruszanie ciała zwykle skutkuje rozruszaniem jelit, dlatego skup się na delikatnych ruchach, które pobudzą ich pracę. Nie musisz się forsować; pomocny może być nawet poranny spacer albo seria prostych ćwiczeń na mięśnie brzucha wykonana w domowym zaciszu.
5. Ureguluj wizyty w toalecie
Nawet jeśli problemy trawienne nie zdarzają ci się często, powinnaś dążyć do utrzymania odpowiedniej częstotliwości wypróżnień – w ten sposób będzie ci łatwiej pozbyć się zaparć, kiedy już się pojawią. Ustal regularne godziny, w których odwiedzać będziesz toaletę, i spróbuj przyzwyczaić do nich swoje ciało. Nie zniechęcaj się, daj sobie czas na spokojną próbę wypróżnienia się. Pamiętaj, że celem jest wypracowanie regularnego, naturalnego rytmu; unikaj nadmiernego napinania się, które może spowodować uszkodzenia układu wydalniczego.
Przedstawione wyżej sposoby na zaparcia powinny pomóc ci pozbyć się tego problemu. Jeśli jednak jest on nawracający i długotrwały, wiąże się z innymi dolegliwościami zdrowotnymi i wzbudza twój niepokój – nie wahaj się przed wizytą u lekarza, który przeprowadzi badania i wdroży odpowiednie leczenie. Choć zaparcia spowodowane są najczęściej czynnikami sytuacyjnymi lub związane z nieodpowiednią dietą i stylem życia, mogą być również objawem poważnych chorób, dlatego nie można ich bagatelizować.