Brak zaparć podczas diety? Znamy rozwiązanie!

Zaparcia to częsty problem wśród osób na diecie odchudzającej, ponieważ bywają reakcją na zmianę sposobu odżywiania się. Nie tylko powodują one dyskomfort fizyczny i psychiczny – mogą być również niebezpieczne dla zdrowia. Poniżej przedstawiamy 5 sposobów na pozbycie się tego problemu bez większego wysiłku.

1. Pamiętaj o piciu

Spożywanie dużej ilości wody wspomaga pracę układu pokarmowego. Jeśli borykasz się z uporczywymi zaparciami, zwiększ ilość przyjmowanych płynów, a dzień zaczynaj od szklanki wody z cytryną. Z pomocą przyjdą również kompoty z suszonych owoców, soki z kiszonek, kefir, kwaśne mleko czy wspomagające oczyszczanie organizmu koktajle.

Pamiętaj o piciu dużej ilości wody, jeśli zdecydujesz się na wzbogacenie diety produktami o wysokiej zawartości błonnika. W przeciwnym razie ich jedzenie może przynieść odwrotny do zamierzonego efekt!

2. Idź do apteki lub sklepu zielarskiego

Zioła są tradycyjnym i skutecznym sposobem na kłopoty trawienne. Najpopularniejszym środkiem wspomagającym pracę układu pokarmowego, jaki znajdziesz w sklepie zielarskim, jest siemię lniane. W przypadku zaparć pomogą ci także:

 • babka płesznik, która nie tylko oczyszcza jelita, ale i osłania błonę śluzową przewodu pokarmowego,
 • pobudzający perystaltykę strączyniec ostrolistny (senes),
 • działająca na jelita i wątrobę pokrzywa,
 • rzewień – regulujący pracę układu trawiennego i łagodzący wzdęcia.

Na rynku znajdziesz również preparaty ziołowe w tabletkach, które łagodnie pobudzą układ pokarmowy do pracy, a także mieszanki ziół w formie herbatek.

Być może kusi cię, by kupić farmakologiczne środki przeczyszczające – nie jest to dobre rozwiązanie, jeśli problem zaparć jest nawracający. Tego typu specyfiki na dłuższą metę rozleniwiają układ trawienny, dlatego lepszym pomysłem jest zakup preparatów poślizgowych i zmiękczających stolec. Tabletki na odchudzanie, na przykład piperinox, również pomagają w pozbyciu się zaparć, a przy okazji wspomagają walkę z niechcianymi kilogramami.

Pamiętaj, że do występowania zaparć mogą przyczynić się niektóre leki. Sprawdź, czy któryś z przyjmowanych przez ciebie leków nie powoduje tego typu dolegliwości. Nie ingeruj w rodzaj i dawkowanie przepisanych przez lekarza środków samodzielnie!

3. Wzbogać dietę

Zwiększenie przyjmowania konkretnych typów jedzenia, które wspomoże pracę układu trawiennego i pomoże w pozbyciu się zaparć, jest jednym z najprostszych i najpopularniejszych sposobów walki z tym problemem. Spróbuj znaleźć w swoim planie żywieniowym miejsce dla produktów pobudzających procesy przemiany materii, zwłaszcza tych o wysokiej zawartości błonnika. Należą do nich na przykład:

 • maliny, porzeczki, jeżyny, żurawina, marakuja,
 • kokosy i migdały,
 • suszone owoce, zwłaszcza śliwki,
 • fasola biała i czerwona,
 • bób, brukselka, groch, seler, soczewica, pietruszka,
 • otręby i płatki pszenne,
 • pieczywo i płatki żytnie,
 • kasza gryczana i jęczmienna,
 • brązowy ryż.

4. Zwiększ aktywność fizyczną

Zaparcia mogą być reakcją na zmianę diety, ale w walce z nimi wspomoże cię inny element zdrowego i skutecznego odchudzania – regularne ćwiczenia. Rozruszanie ciała zwykle skutkuje rozruszaniem jelit, dlatego skup się na delikatnych ruchach, które pobudzą ich pracę. Nie musisz się forsować; pomocny może być nawet poranny spacer albo seria prostych ćwiczeń na mięśnie brzucha wykonana w domowym zaciszu.

5. Ureguluj wizyty w toalecie

Nawet jeśli problemy trawienne nie zdarzają ci się często, powinnaś dążyć do utrzymania odpowiedniej częstotliwości wypróżnień – w ten sposób będzie ci łatwiej pozbyć się zaparć, kiedy już się pojawią. Ustal regularne godziny, w których odwiedzać będziesz toaletę, i spróbuj przyzwyczaić do nich swoje ciało. Nie zniechęcaj się, daj sobie czas na spokojną próbę wypróżnienia się. Pamiętaj, że celem jest wypracowanie regularnego, naturalnego rytmu; unikaj nadmiernego napinania się, które może spowodować uszkodzenia układu wydalniczego.

Przedstawione wyżej sposoby na zaparcia powinny pomóc ci pozbyć się tego problemu. Jeśli jednak jest on nawracający i długotrwały, wiąże się z innymi dolegliwościami zdrowotnymi i wzbudza twój niepokój – nie wahaj się przed wizytą u lekarza, który przeprowadzi badania i wdroży odpowiednie leczenie. Choć zaparcia spowodowane są najczęściej czynnikami sytuacyjnymi lub związane z nieodpowiednią dietą i stylem życia, mogą być również objawem poważnych chorób, dlatego nie można ich bagatelizować.