7 rzeczy, które powinieneś wiedzieć o pracy za granicą

zwrot podatku z zagranicy

Z dnia na dzień coraz więcej Polaków decyduje się na podjęcie pracy poza granicami naszego kraju. Decydują o tym przede wszystkim względy ekonomiczne. Niezależnie od tego na jaki czas chcemy wyjechać, warto zapoznać się z pewnymi ważnymi kwestiami, które przydadzą nam się podczas pracy za granicą.

Gdzie szukać pracy za granicą?

Zatrudnienia za granicą możemy szukać w bardzo wielu źródłach. Ostatnimi czasy zdecydowaną przewagę w tej sferze ma Internet. Na różnych stronach możemy znaleźć wiele ogłoszeń o pracę. Być może któreś nas zainteresuje. Istnieją również specjalne firmy, które pośredniczą w znajdowaniu zatrudnienia za granicą. Warto jednak wybierać tylko zaufanych pośredników, co do których uczciwości jesteśmy pewni.

Praca za granicą bez znajomości języka

Wiele osób chciałoby spróbować pracy za granicą, jednak problemem jest dla nich brak znajomości języka. Może być to pewna przeszkoda – zawsze swobodniej porozumiemy się, znając choć podstawy. W niektórych pracach jednak nie jest konieczny kontakt z drugim człowiekiem, a więc umiejętności językowe nie muszą być wymagane.

Ośrodki polonijne za granicą

Przed podjęciem pracy w danym kraju możemy zorientować się, czy gdzieś w pobliżu działają ośrodki polonijne. Będzie to przydatna wiedza, szczególnie w momentach, gdy poczujemy, że tęsknimy za naszym krajem. Dzięki takim ośrodkom będziemy mogli z łatwością znaleźć za granicą naszych rodaków i zintegrować się z nimi.

Jak przygotować się do rozmowy o pracę za granicą?

Jeśli staramy się o pracę na własną rękę, powinniśmy opanować podstawowe słownictwo w danym języku. W przeciwnym razie w żaden sposób nie porozumiemy się z ewentualnym pracodawcą. Przygotujmy też swoje CV, konieczne w obcym języku – CV w języku polskim nie będzie zbyt przydatne.

Przygotowanie odpowiednich dokumentów do pracy za granicą

Przed staraniem się o pracę w danym kraju powinniśmy zapoznać się z tym, jakie dokumenty są do tego wymagane. W niektórych państwach mogą być konieczne specjalne pozwolenia. W znaczącej większości jednak, aby podjąć pracę wystarczy mieć ze sobą takie dokumenty, jak dowód czy paszport. Wcześniej należy się jednak o tym upewnić, aby nie być później zaskoczonym.

Zwrot podatku z zagranicy – na czym polega?

Jeśli pracujemy poza granicami kraju, możemy w pewnych przypadkach starać się o zwrot podatku z zagranicy. Aby go otrzymać, należy jednak dopełnić kilku ważnych formalności. Przede wszystkim przygotujmy odpowiednie dokumenty, bez których nie będziemy mogli podjąć odpowiednich kroków. Są to między innymi wszystkie te dokumenty, które potwierdzają wysokość naszego wynagrodzenia u zagranicznego pracodawcy. Aby otrzymać zwrot podatku z zagranicy należy wypełnić również odpowiednie wnioski, które bez problemu znajdziemy w Internecie.

Bezpieczeństwo przy pracy za granicą

Przed wyjazdem za granicę zawsze na wszelki wypadek zabezpieczmy się. Pozostawmy naszym bliskim w Polsce adres, pod którym będziemy przebywać, a także ustalmy, z jaką częstotliwością będziemy się porozumiewać. To znacznie zwiększy nasze bezpieczeństwo.