10 sposobów na spowolnienie starzenia się skóry

Na proces starzenia skóry wpływa wiele czynników. Są jednak proste i naturalne sposoby, które pozwalają opóźnić ten proces.

Pierwsze oznaki starzenia widać w szczególności na skórze, przede wszystkim w okolicach szyi i oczu. Występują najczęściej w postaci zmarszczek. Mogą one pojawić się już po 30. roku życia. Skóra staje się wtedy przesuszona i szorstka oraz traci swą elastyczność, ponieważ zmniejsza się ilość kolagenu odpowiedzialnego za jej regenerację.

Na proces starzenia skóry wpływa wiele czynników są to m.in.: słońce, wiatr, niezdrowa dieta, stres, używki a także geny. Są jednak proste i naturalne sposoby, które pozwalają opóźnić ten proces. Oto 10 propozycji na spowolnienie starzenia się skóry.

Dobry sen to podstawa

Staraj się wysypiać i spać po 7-8 godzin dziennie. Odpowiednio długi sen jest bardzo dobrym zabiegiem odmładzającym, pozwalającym utrzymać zdrowy i młody wygląd. W czasie snu mają miejsce zwiększone procesy wzrostu i naprawy komórek. Jeżeli jednak się nie wysypiamy to funkcja ta jest osłabiona i prowadzi do stanu zapalnego, który powoduje m.in. matowienie cery oraz zmarszczki (bogata oferta naturalnych kosmetyków do skóry dostępna jest na stronie firmy Calluna Medica).

Aktwyność fizyczna

Regularne ćwiczenia świetnie wpływają na nasze ciało i umysł. Aktywność fizyczna poprawia przepływ krwi, utrzymuje zdrową skórę oraz wspomaga prawidłowy sen. Staraj się wykonywać ćwiczenia przez 20 do 30 minut codziennie. Wybierz coś odpowiedniego dla siebie: bieganie, jazda na rowerze, spacer, taniec, a może joga lub aerobik?

Pij dużo wody

Jeżeli chcesz mieć zdrową i elastyczną skórę oraz opóźnić pierwsze oznaki starzenia to musisz dobrze ją nawadniać, nie tylko z zewnątrz. Dostarcz organizmowi potrzebną, dzienną porcję wody pijąc od 8 do 10 szklanek każdego dnia.

Ograniczenie używek

Unikaj alkoholu, który wypłukuje ważne pierwiastki z organizmu oraz przyspiesza procesy starzenia. Palenie papierosów natomiast zmniejsza produkcję kolagenu i co za tym idzie powoduje przedwczesne zmarszczki wokół ust i oczu, głębokie linii na policzkach oraz matowość i zwiotczenie skóry.

Ochorna przed słońcem

Warto wiedzieć, że długie przebywanie na słońcu przyspiesza starzenie się skóry. Podczas opalania pamiętaj więc o kremach z filtrami. Staraj się również unikać słońca w godzinach między 10 a 16.

Gimnastyka twarzy

Ćwiczenia twarzy polegają głównie na rozciąganiu ust oraz wydymaniu policzków. Za pomocą tych można wymodelujesz twarz i zapobiegniesz jej wiotczeniu. Są one bardzo proste, należy je jednak wykonywać regularnie.

Naturalne maseczki

Nieoceniona jest wartość owoców i warzyw, z których można zrobić naturalne kosmetyki. Za pomocą owocowych maseczek na twarz nawilżymy i uelastycznimy skórę. W walce ze zmarszczkami pomoże nam np. maseczka z rozgniecionych winogron lub awokado.

Odpowiednie kosmetyki

Pielęgnacja skóry to podstawa dlatego kosmetyki do twarzy powinny być odpowiednio dobrane. Zawsze wybieraj produkty przeznaczone do twojego typu skóry.

Jedzenie bogate w witaminy

W walce ze zmarszczkami pomogą nam witaminy zawarte w jedzeniu. Witamina C zawarta w cytrusach oraz zielonych i czerwonych owocach zapobiega zmniejszaniu poziomu kolagenu w strukturze skóry. Z kolei witamina E nie dopuszcza do skóry szkodliwych promieni słonecznych. Znajdziesz ją m.in. w orzechach i rybach.

Mniej stresu

Osoby zestresowane tracą naturalną równowagę organizmu, która przyspiesza proces starzenia poprzez spowolnienie się syntezy i produkcji kolagenu. Spróbuj więc ograniczyć stres oraz naucz się nim zarządzać.