Wizyta dziecka u ginekologa

Wizyta małej dziewczynki u ginekologa dziecięcego to dla niej bardzo stresujące wydarzenie. Dlatego rodzice muszą w pełni rozumieć ważną rolę, jaką pełnią w stworzeniu jak najlepszej, odpowiedzialnej atmosfery i w przygotowaniu emocjonalnym i psychicznym swojej latorośli do uczestniczenia w badaniu medycznym.

Ginekologia jest dziedziną medycyny powiązaną bardzo mocno z położnictwem. Obszarem jej zainteresowań jest profilaktyka oraz terapia schorzeń układu płciowego kobiet. Częstymi problemami rozwiązywanymi przez ginekologów są różnego rodzaju zaburzenia miesiączkowania, zapalenie pochwy, niepłodność, dobór właściwej antykoncepcji oraz nowotwory żeńskich narządów intymnych.

Potocznie uważa się, że kontakt kobiety z ginekologiem powinien mieć miejsce w momencie jej dojrzewania płciowego jako dorastającej nastolatki. Tymczasem rodzice powinni mieć pełną świadomość, że ze wsparciem dla zdrowia ich córki – bez względu na jej wiek – przychodzi ginekolog dziecięcy. Zajmuje się ten specjalista medyczny zarówno nastolatkami, jak też malutkimi dziećmi. Pacjentką ginekologa dziecięcego może zostać dziewczynka mająca nawet niewiele więcej niż pierwszy rok życia.

Na pierwszą wizytę dziecka u ginekologa niezbędna jest formalna zgoda obojga opiekunów prawnych. Dziewczynka będąca w wieku poniżej szesnastego roku życia powinna spotkać się z tym specjalistą razem z obojgiem rodziców lub z co najmniej jednym z nich, jak też z pisemną zgodą drugiego, nieobecnego opiekuna. Młode, dorastające kobiety w wieku powyżej szesnastu lat mogą chcieć same, bez udziału rodziców uczestniczyć w spotkaniu z ginekologiem.

Kiedy jednak powinniśmy udać się z dzieckiem do specjalisty ginekologii dziecięcej i dziewczęcej? Ze wsparciem może tutaj przyjść lekarz pediatra, któremu powinniśmy zgłaszać ewentualne, niepokojące nas objawy dotyczące sfery związanej z płciowymi narządami córki. Nigdy nie wolno bagatelizować zauważonych, czy też zgłoszonych przez dziecko zmian lub dysfunkcji. Najważniejsze to uświadomić sobie, że już kilkunastomiesięczne dziecko może w niektórych przypadkach potrzebować pomocy ginekologa.

Dla małego dziecka wizyta u lekarza dowolnej specjalizacji jest na ogół stresującym przeżyciem. Potrzeba konsultacji z ginekologiem dodatkowo potęguje lęk i to zarówno dziewczynki, jak też jej matki. Nic w tym dziwnego, skoro seksualność często jeszcze stanowi w naszym społeczeństwie temat tabu. Konieczność wykonania diagnostyki okolic intymnych jest dla kobiety często czyś intymnym oraz wstydliwym. Łatwo jest więc sobie wyobrazić, jak bardzo silnie może przeżywać trwające badanie ginekologiczne mała dziewczynka. Pomijając chwilowy, przykry dyskomfort, źle zaplanowana wizyta dziecka u ginekologa może w skrajnych przypadkach wspierać rozwój zaburzeń lękowych w dorosłym życiu.

Dlatego należy drobiazgowo przygotować dziecko do tej ważnej wizyty. Rodzice powinni troskliwie i z należytą uwagą zadbać o komfort córki. Niezbędne jest to, żeby dziecko odczuwało wsparcie, bezpieczeństwo i zaufanie do konsultacji. Rodzice muszą więc bardzo dokładnie i spokojnie wytłumaczyć córce, na czym szczegółowo polega całe badanie ginekologiczne i dlaczego jest ono niezbędne.