Nie zapominaj o sobie, gdy jesteś mamą!

Poznaj pięć prostych sposobów, które pozwolą Ci znowu poczuć się kobieco i nabrać chęci do realizacji siebie, nie tylko w macierzyństwie.

1. Poznaj leczniczą moc drzemki

Aby jak najlepiej funkcjonować, potrzebujemy minimum siedmiu godzin snu – to już potwierdzone naukowo. Niestety na to, jak przesypiasz noc, nie masz większego wpływu będąc świeżo upieczoną mamą. Jest jednak dobra wiadomość: możesz szybko nadrobić braki snu w ciągu dnia, stosując power drzemki. To krótkie, trwające dwadzieścia, maksymalnie trzydzieści minut drzemki, które mają intensywnie regenerować ciało i umysł. Ich efekt wzmacnia kawa. Jak to działa? Wypijasz espresso lub americano i zasypiasz na pół godziny. Gdy się budzisz, kawa zaczyna swoje pobudzające działanie, a Ty czujesz, jakbyś nagle miała dwa razy więcej siły.

2. Zadbaj o siebie

Wizyta u fryzjera, manicure, masaż, kojący zabieg na twarz – nie rezygnuj z codziennych przyjemności i dbania o siebie, bo zostałaś mamą. Nadal jesteś sobą, czyli kobietą, która chce dobrze wyglądać i czuć się dobrze w swoim ciele. Boisz się, że nie masz z kim zostawić dziecka na czas wizyty? Umówmy się, jest XXI wiek i nie ma najmniejszego powodu, abyś nie mogła zabrać go ze sobą do salonu fryzjerskiego czy gabinetu kosmetycznego.
A jeśli chcesz, żeby to był czas tylko dla Ciebie, zostaw dziecko z mamą, teściową albo zatrudnij pomoc. Profesjonalna niania we Wrocławiu czy innym dużym mieście nie jest wcale tak ciężka do znalezienia, jak Ci się wydaje. Możesz ją łatwo zatrudnić nawet tylko na kilka godzin, przez nowoczesne portale internetowe.

3. Znajdź nową pasję

Zastanawiasz się, czy macierzyństwo to dobry moment na zaczynanie nowych rzeczy? Idealny, bo dzięki temu poczujesz, że nadal możesz się rozwijać i da Ci to siłę na realizację marzeń. Zacznij od małych kroków. Przed ciążą myślałaś o nauce hiszpańskiego? Ściągnij jedną z popularnych aplikacji do nauki języka w domu i poświęć na to chociaż pięć minut dziennie. Chcesz zacząć więcej czytać? Stwórz sobie listę książek na kolejne tygodnie, a nawet miesiące. Zawsze chciałaś wyjechać do Tajlandii? Jeśli w tym momencie to nierealne, zapisz się na kurs kuchni tajskiej albo stwórz listę filmów o Tajlandii do obejrzenia i realizuj ją krok po kroku.

4. Trenuj jogę lub medytuj

Obie aktywności obniżają poziom hormonów stresu i pobudzają wydzielanie endorfin, czyli poprawiają nastrój. Na medytację możesz poświecić nawet kilka minut. Wystarczy, że skupisz się na wdychaniu i wydychaniu powietrza. Instrukcje, jak to dokładnie zrobić, znajdziesz w internecie. Przydatna może okazać się też aplikacja, która dokładnie przeprowadzi Cię przez wszystkie etapy i pomoże doskonalić technikę, jak Headspace czy Waking Up.

5. Na godzinę dziennie przestań być mamą

To ważne, abyś nie była dla siebie teraz tylko mamą. Właśnie dlatego przez godzinę, albo chociaż pół dziennie, zrób coś, co pozwoli Ci wyjść z tej roli. Spędź intymny czas z partnerem, wybierz w sklepie nową seksowną bieliznę, umów się ze znajomą na plotki przy lampce wina. Niech to będzie coś, co nie dotyczy w ani jednym procencie dziecka, za to mogłabyś to równie dobrze zrobić będąc singielką. Stwórz bucket list, czyli listę rzeczy do zrobienia, zabawnych, może trochę szalonych, w których nie będzie ograniczało Cię macierzyństwo.