Laserowa korekta powiek – powiedz „nie” opadającym powiekom!

Wiele mięśni w naszym ciele możemy trenować, aby były mocne i sprawne. Na mięśnie twarzy nie mamy dużego wpływu, dlatego szybciej niż inne mogą zacząć opadać. Tak się właśnie dzieje z mięśniami twarzy, również z tymi znajdującymi się wokół oczu. W wyniku osłabienia mięśni i starzenia się skóry, powieki górne opadają i zaczynają przeszkadzać. Ponadto niektóre osoby mają predyspozycje genetyczne do opadania powiek. Na szczęście można to naprawić. Jak? Decydując się na zabieg laserowej korekty powiek. Zabieg wiąże się z przecięciem skóry laserem i założeniem szwów, więc można czuć pewne obawy, ale jak zapewniają specjaliści, nie ma się czego obawiać, zwłaszcza że w wielu przypadkach laserowa korekta powiek jest jedynym ratunkiem na odzyskanie młodszego wyglądu i przywrócenie normalnego pola widzenia

Opadające powieki – kiedy stają się problemem?

Najczęstszą przyczyną opadania powiek jest wiek. Mięśnie okalające oko i skóra, wraz z upływem czasu, stają się coraz słabsze. Poza starzeniem, powieka może zacząć opadać na skutek uszkodzenia nerwu podczas choroby lub wypadku. Opadanie górnej powieki to głównie defekt estetyczny, ponieważ sprawia, że twarz wygląda na bardziej obrzmiałą, zmęczoną i znacznie starszą. Opadająca powieka może też utrudniać codzienne życie. Mało elastyczna, pomarszczona i opadająca skóra na górnej powiece przeszkadza w wykonaniu ładnego makijażu, ale to nie jedyny powód, dla którego warto poddać się blefaroplastyce powiek. Gdy zbyt długo zwlekamy z korektą powiek, mogą one opaść tak bardzo, że zaczną ograniczać pole widzenia. Wtedy niezwłocznie powinniśmy zgłosić się z naszym problemem do specjalisty!

Plastyka powiek – laserem czy skalpelem?

Blefaroplastyka to zabieg z zakresu medycyny estetycznej, nazywany inaczej plastyką powiek. Korekcji najczęściej poddaje się powieki górne. Wyróżniamy dwa rodzaje blefaroplastyki:

  • laserową korektę powiek,
  • chirurgiczną korektę powiek.

Metoda laserowa jest mniej inwazyjna i dużo bardziej precyzyjna – cięcie jest perfekcyjnie równe, co zmniejsza ryzyko uszkodzenia sąsiadujących tkanek, a do tego laser przyspiesza gojenie się rany. Operacje chirurgiczne obarczone są ryzykiem długiej rekonwalescencji oraz widocznych, trwałych blizn.

Laserowa korekta powiek – jak wygląda zabieg?

Laserową korektę powiek wykonuje się laserem frakcyjnym – w krakowskim i katowickim Centrum DER-MED jest to nowoczesne urządzenie Xide CO2, które znalazło szerokie zastosowanie w medycynie estetycznej (usuwanie blizn, lifting, redukcja zmarszczek). Zanim zostanie ustalony termin zabiegu odbywa się konsultacja ze specjalistą, aby wykluczyć ewentualne przeciwwskazania i poinformować o szczegółach operacji. Przed zabiegiem konieczne jest również wykonanie kilku badań krwi, m.in. krzepliwość i morfologia.

Zabieg wykonywany jest z zastosowaniem miejscowego znieczulenia. Lekarz wykonuje precyzyjne nacięcie w naturalnym miejscu załamania powieki górnej, usuwa nadmiar skóry, a następnie zakłada szwy. Laser nie tylko ma właściwości tnące, ale też stymuluje skórę do intensywnej regeneracji, dzięki czemu pobudza ją do produkcji kolagenu i elastyny, co wpływa na szybszy proces gojenia i długotrwałe efekty.

Przy okazji blefaroplastyki laserowej można dodatkowo wykonać też inne zabiegi poprawiające wygląd okolic oczu:

  • usuwanie kępek żółtych powstających na skutek odkładania się cholesterolu w organizmie,
  • usuwanie drobnych zmian rozrostowych na powiekach takich, jak guzki czy brodawki,
  • leczenie entropionu (podwinięcie powiek).

Dowiedz się więcej na temat laserowej korekcji powiek: https://krakow.dermed.pl/pl/zabiegi/blefaroplastyka-powiek-2/