Zdrowy sen – zadbaj o swoją sypialnię

prześcieradła

Każdy z nas musi się wysypiać – tylko wtedy ma siłę na kolejny dzień pracy, wypełnianie obowiązków domowych czy zajmowanie się dziećmi. Dobry sen to siła, witalność oraz koncentracja, którą gwarantują właściwie dobrane kolory sypialni, odpowiednie prześcieradła oraz pościele, a do tego właściwe ustawienie łóżka – liczy się wszystko.

Jak urządzić sypialnię?

Aranżacja sypialni jest kluczowym elementem odpowiadającym za dobre przesypianie nocy i relaks po dniu spędzonym w pracy czy na wykonywaniu obowiązków domowych. Stworzenie oazy spokoju i miejsca do odpoczynku nie jest łatwe, ale sprawdzone porady wystarczą, żeby stworzyć idealny pokój. Stonowany kolor to podstawa, gdyż wpływa na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Jasne kolory ułatwiają zasypianie oraz wyciszenie, ton musi być stonowany oraz kojący. W sypialni nie sprawdzi się czerwona farba ani nawet czerwone dodatki, gdyż działają pobudzająco, utrudniają relaks i zasypianie. Najlepszym kolorem jest beż i kawa z mlekiem. Prześcieradła oraz pościele w tych kolorach także poprawiają jakość snu.

Każdy, kto kupował materac, wie, że wybór jest ogromny, a nabycie odpowiedniego modelu jest szczególnie ważne. Miękkie, średnie, twarde, z gryki, kokosa czy pianki – niełatwo się zdecydować, ale najlepiej jest wypróbować podłoże osobiście. Dodatkowo dobrej jakości prześcieradła z gumką i komfort w trakcie odpoczynku gwarantowany. Materac chroniący kręgosłup to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych, ale będzie używany przez wiele lat.

Wybór poduszki powinien być uwarunkowany pozycją, w jakiej śpimy, czyli na plecach, boku albo brzuchu. Źle dobrana poduszka wywołuje irytację, przyczynia się do niewyspania, nadmiernego napięcia mięśni kręgosłupa oraz odcinka szyjnego. W trakcie zakupów warto skorzystać z pomocy specjalisty, żeby wybrać najlepszy model.

Kołdra dopasowana do pory roku także przekłada się na dobrze przespane noce. Zimą jakże potrzebne jest przyjemne ciepło oddawane przez kołdrę, a latem kołdra nie może przegrzewać, gdyż przyczyni się do sporego dyskomfortu.

Kiedy prześcieradła, materace i poduszki zostały wybrane, należy pamiętać także o zaciemnieniu, gdyż promienie słoneczne są w stanie obudzić bardzo wcześnie rano, jasne noce latem to kolejny problem. Z tego względu najlepiej sprawdzą się rolety albo zasłony, które zapewnią idealną ciemność.

Optymalny poziom wilgotności i właściwa temperatura również odgrywają kluczową rolę.