Zadbaj o zdrową wątrobę

Wiele osób na co dzień nie myśli o kondycji swojej wątroby. Tłuste potrawy, przetworzone dania, alkohol, mocna kawa czy herbata – to tylko niektóre czynniki, które mogą doprowadzić do znacznego pogorszenia się stanu wątroby, a w dłuższej perspektywie – do poważnych konsekwencji. Jak zadbać o swoją wątrobę? Czego unikać?

Funkcje wątroby

Wątroba odpowiada w organizmie za wiele różnych procesów. Jednym z nich jest metabolizm bilirubiny; w przypadku wystąpienia nieprawidłowości dochodzi do powstania żółtaczki. Wątroba bierze także udział w trawieniu tłuszczów; to właśnie w tym organie zachodzi proces przekształcania węglowodanów i białek w tłuszcze. Za najważniejszą funkcję organu uważa się jednak detoksykację organizmu. Toksyny, które przedostają się do wnętrza, są unieszkodliwiane właśnie w wątrobie, w wyniku skomplikowanych reakcji biochemicznych. Wątroba jest zatem organem, który najpoważniej ucierpi w wyniku z zatrucia – to ona bierze na siebie większość „siły uderzenia”. To właśnie dlatego, jeśli ilość toksyn była wyjątkowo duża (np. zatrucie spowodowane zjedzeniem trujących grzybów) wątroba może nawet odmówić posłuszeństwa i zostać poważnie uszkodzona. Z tego względu zalecane jest regularne stosowanie suplementów wspomagających pracę wątroby – takich jak np. Hepaslimin.

Niepokojące objawy, czynniki ryzyka

Jakie objawy powinny nas zaniepokoić, jeśli chodzi o wątrobę? Pierwszy pojawia się zazwyczaj ból, zlokalizowany po prawej stronie, pod żebrami. Kolejne objawy zależą od tego, co dokładnie dzieje się z wątrobą. Na przykład w przypadku marskości wątroby pojawia się wodobrzusze, powiększenie śledziony, utrata apetytu, nudności, a z czasem także spadek masy ciała. Kluczem jest szybkie rozpoznanie, z jaką dolegliwością wątroby mamy do czynienia. Do najczęściej występujących zalicza się wirusowe zapalenie wątroby, guzy wątroby, alkoholowe stłuszczenie wątroby i wspomnianą już marskość wątroby. Czynnikami, które mogą znacząco wpłynąć na wzrost ryzyka zachorowania na jedno z wymienionych schorzeń, są: spożywanie alkoholu, palenie papierosów, zła dieta (obfita w tłuszcze i konserwanty), brak odpowiedniej ilości ruchu.

Profilaktyka: dieta, suplementy

Aby utrzymać wątrobę w odpowiedniej kondycji ważna jest profilaktyka. Dieta obfitująca w warzywa i owoce, umiarkowany wysiłek fizyczny i unikanie toksyn jest kluczowe, jednak ważna jest także suplementacja. Zalecane jest przyjmowanie nawet kilku tabletek dziennie dla utrzymania odpowiedniego efektu.