Zacznij robić biżuterię- to proste

Zacznij robić biżuterię- to proste

Zacznij robić biżuterię

Szukasz nowego hobby? Interesujesz się modą i masz własny styl? Zastanawiasz się, czy rękodzieło jest dla Ciebie? Rozważ tworzenie biżuterii! To nie tylko świetny sposób na zabicie nudy i doskonała alternatywa dla oglądania telewizji czy czytania książek. Tworzenie biżuterii to proste zajęcie, które jednocześnie wzbogaci Twoją garderobę i wpłynie na Ciebie pozytywnie!

Dlaczego warto robić biżuterię

Większość kreatywnych hobby ma na nas pozytywny wpływ. Tworzenie biżuterii jest przykładem zajęcia, które łączy relaks, tworzenie pięknych przedmiotów z cierpliwością i rozwiązywaniem problemów. Osoby, które zajmują się tworzeniem akcesoriów, zyskują znacznie więcej niż sposób na nudę i śliczne dodatki.

Rozwój duszy i ciała

Według badań naukowych tworzenie biżuterii istotnie podnosi poziom szczęścia. Co więcej, badani raportowali wzrost pewności siebie i poczucia zrelaksowania. Niewątpliwie nawlekanie drobnych koralików na cienką linkę może być czynnością zbliżoną do medytacji. Dzięki temu zwiększamy swoje zdolności koncentracji, jednocześnie odpoczywając i zapominając o codziennych trudach. Ponadto wytwarzając piękne akcesoria, rozwijamy swoją kreatywność, a także zdolności planowania i rozwiązywania problemów.

Nie można też zapomnieć o rozwoju motorycznym. Rękodzielnictwo wspiera rozwój małej motoryki, a Ci, którzy wcześnie nauczyli się tworzyć biżuterię, prawdopodobnie będą mieli lepiej rozwinięte mięśnie rąk i nadgarstków. Ponadto częste powtarzanie precyzyjnych ruchów może opóźnić, a nawet zapobiec problemom związanym z rękoma na starość.

Styl i oszczędność

Niekiedy znalezienie idealnych akcesoriów zdaje się graniczyć z cudem, a gdy się to uda są one wyprzedane lub kosmicznie drogie. Jeżeli umiesz tworzyć biżuterię, ten problem na szczęście Cię nie dotyczy. Projektując własne akcesoria, masz pewność, że będą w 100% takie, jak sobie wymyśliłaś. Co więcej, niemal zawsze będą one tańsze niż te, które mogłabyś kupić w sklepie. Warto też pamiętać, że rękodzieło pozwala na przerobienie starych akcesoriów na bardziej aktualne, dzięki czemu zyskujesz miejsce w czasie i dodatkowo oszczędzasz.

Aspekt społeczny

Rękodzielnictwo jest hobby, które absolutnie można praktykować samodzielnie w zaciszu domowym. Jednakże daje ono możliwości na fajne spędzenie czasu z rodziną czy znajomymi. Półfabrykaty do biżuterii można dostosować do wieku Twoich dzieci lub seniorek w rodzinie tak, abyście mogły wspólnie cieszyć się tą pasją. Co więcej, spotkanie z koleżankami przy winie nabiera kompletnie innego wymiaru, jeżeli każda z was wróci z niego z nową bransoletką czy naszyjnikiem. Jest to też genialny pomysł na zabawę podczas przyjęcia urodzinowego Twoich pociech.

Warto też pamiętać, że tworzenie biżuterii może mieć działanie terapeutyczne. Pozwala młodym na wyrażanie siebie, ale też koi nerwy. Półfabrykaty do biżuterii znajdziesz w wielu placówkach zajmujących się terapią zajęciową dzieci, młodzieży, a także dorosłych i seniorów. Sprawdza się też jako sposób na odwrócenie uwagi od negatywnych myśli u pacjentów ciężko lub nieuleczalnie chorych, którym brak sił na inne zajęcia.

Jak zacząć tworzenie biżuterii

Produkcja biżuterii może być dziecinnie prosta albo szalenie skomplikowana. Wszystko zależy od tego, jakie są Twoje początkowe umiejętności, a także jakie projekty wpadły Ci w oko. Koraliki nawleczone na sznurek to jedna z najprostszych form rękodzieła, natomiast biżuteria sutaszowa, wyplatana na krośnie czy stworzona z owijanego drutu może być wymagająca na samym początku.

Najprościej zacząć będzie od prostych projektów z koralikami nawlekanymi na gumkę lub sznurek. W ten sposób możesz zrobić bransoletki, naszyjniki, breloki do telefonu, a nawet pierścionki! Koraliki możesz oczywiście wybrać według swoich upodobań. Aktualnie najmodniejsze są perły, koraliki z kamieni, a także przypominające modelinowe słodycze koraliki katsuki.

Bardziej ambitne jest rozpoczęcie przygody z biżuterią od akcesoriów z łańcuszkami czy tworzenia kolczyków. Wówczas przydadzą się uniwersalne i płaskie narzędzia jubilerskie, łańcuszki, zapięcia i kółka montażowe. Jeżeli marzysz o zrobieniu kolczyków, potrzebne będą Ci wyżej wspomniane narzędzia, bigle lub bazy kolczyków i akcesoria takie jak chwosty, zawieszki czy koraliki.

Wciąż nie masz pewności?

Pamiętaj, że internet pęka w szwach od inspiracji, tutoriali i samouczków dotyczących tworzenia biżuterii. Co więcej, czeka na Ciebie cała społeczność wspierających rękodzielniczek, które chętnie pomogą początkującym. Aby przekonać się, czy produkcja biżuterii jest dla Ciebie nie musisz wydawać dużych sum na półfabrykaty, czy narzędzia. Już kilkanaście złotych da Ci szansę na zakochanie się w tej formie rękodzieła lub zrozumienie, że poszukiwania Twojej pasji jeszcze się nie skończyły.