Wino do kaczki – jakie wybrać?

Kaczka jest wręcz symbolem tradycyjnej polskiej kuchni, w której z chęcią korzystano z tego wyjątkowego mięsa. Istnieje wiele różnych sposobów na jej przyrządzenie, w zależności od naszych indywidualnych upodobań. Stąd też, możemy korzystać z ogromnej ilości przepisów, zarówno na kaczkę w dobrze nam znanej postaci, jak i tej znacznie bardziej orientalnej. Niezależnie jednak od tego na którą opcję się zdecydujemy, wręcz niezbędnym dodatkiem do kaczki jest odpowiednie wino. Biorąc jednak pod uwagę ilość dostępnych obecnie trunków tego typu, warto zadać sobie pytanie: jakie wino do kaczki wybrać?

Wino do kaczki – spośród czego wybierać – sprawdź w faktoriawinalacarte.pl?

Kaczka to potrawa, która króluje nie tylko na polskich stołach. Jej popularność jest zauważalna na całym świecie. Mogłoby się zatem wydawać, że ilość tak wielu różnych sposobów jej przygotowywania, wskazuje na to, że pasuje do niej niemal każde wino. Niestety nie jest to jednak prawdą.

Wybierając wino do kaczki musimy pamiętać, że ta odmiana drobiu jest dość wymagająca. Co prawda, nie ma jednego koloru wina, który byłby nam w jakiś sposób narzucony. Trzeba jednak przyznać, że zarówno spośród win białych, jak i czerwonych, w przypadku kaczki trzeba stawiać na ich najbardziej szlachetnych przedstawicieli. Nie są to zatem odmiany, które można wyhodować w dowolnym miejscu.

Mięso dobrze przyrządzonej kaczki jest bardzo kruche, ale przy tym również dość tłuste. Posiada także bardzo charakterystyczny aromat, który nie równa się z żadnym innym mięsem. Z tego względu, bez wątpienia zasługuje na dodatki z najwyższej półki. Wśród win, które często są wybierane do potraw na bazie kaczki, warto wymienić chociażby rodańskie kupaże, shiraz, pinot gris, czy czerwone Bordeaux. Nie da się jednak ukryć, że istnieją dwa rodzaje win, które są najczęściej podawane jako dodatek do kaczki.

Wino do kaczki – Pinot Noir oraz Riesling

Pinot Noir od zawsze jest uważane za najlepsze wino do kaczki, które doskonale wzbogaca smak tego szczególnego mięsa. Jego charakterystyczna kwasowość idealnie równoważy dość tłustą i treściwą kaczkę, a aromaty grzybów oraz lasu fantastycznie podkreślają aromat samego mięsa. Warto także wspomnieć o aromacie czerwonych owoców, który jest dodatkowym bonusem dla smakoszy zarówno kaczki, jak i pinot noir.

Jeśli natomiast decydujemy się przyrządzić kaczkę w towarzystwie owoców, takich jak jabłka, śliwki, czy cytrusy, ich wymarzonym kompanem będzie riesling. To wyjątkowe wino do kaczki perfekcyjnie komponuje się ze słodkimi sosami, owocami oraz orientalnymi przyprawami, podkreślając ich wyjątkowy smak.