Wieloogniskowe soczewki kontaktowe – jak działają i dla kogo będą odpowiednie?

Wraz z rozwojem technologii optycznej do wyboru mamy coraz bogatszą ofertę szkieł kontaktowych. Wśród osób cierpiących na prezbiopię dużą popularnością cieszą się soczewki wieloogniskowe. Na tle innych rozwiązań dostępnych na rynku wyróżnia je unikalna konstrukcja pozwalająca widzieć na różne odległości. Jak działają te szkła i kto powinien się na nie zdecydować?

Cechą charakterystyczną wieloogniskowej soczewki kontaktowej jest to, że zawiera w sobie różne moce, w tym moc do widzenia przedmiotów znajdujących się bardzo blisko, moc do widzenia przedmiotów w oddaleniu oraz moc do odległości pośrednich. Dzięki takiej konstrukcji szkła wieloogniskowe pomagają osobom cierpiącym na prezbiopię. Wraz z wiekiem oko traci zdolność ostrego widzenia przedmiotów znajdujących się blisko. Soczewki kontaktowe wieloogniskowe rozwiązują ten problem bez konieczności noszenia okularów.

Są one dostępne w wielu salonach optycznych, m.in. w ofercie Trendy Opticians https://trendyopticians.pl/soczewki-kontaktowe, gdzie znajdziemy bogaty asortyment różnych szkieł kontaktowych. Z łatwością więc wybierzemy rozwiązanie, które będzie dostosowane do rodzaju wady, jaką mamy, i indywidualnych preferencji odnośnie np. czasu noszenia.

Dla osób cierpiących na prezbiopię producenci szkieł kontaktowych przygotowali jeszcze jedno rozwiązanie – soczewki dwuogniskowe. Warianty wieloogniskowe mają nad nimi tę przewagę, że umożliwiają płynne przejście z jednej mocy na drugą. Produkty dwuogniskowe zaś charakteryzują się wyraźną granicą oddzielającą strefy do dali i do bliży.

Rodzaje wieloogniskowych soczewek kontaktowych

Biorąc pod uwagę konstrukcję soczewek wieloogniskowych, możemy wyróżnić dwa główne ich rodzaje. Najczęściej rozwiązania wieloogniskowe wyposażone są w koncentrycznie ułożone pierścienie, które mają różną moc, dzięki czemu pozwalają widzieć na różne odległości.

Drugi rodzaj to szkła wieloogniskowe o mieszanej budowie. Imitują one naturalne wrażenia wzrokowe. W ich przypadku obszary do widzenia w bliży i dali zostały usytuowane blisko środka oka, co umożliwia korekcję aberracji w określonych punktach narządu wzroku. To, na jaką opcję się zdecydujemy, zależy od naszych preferencji i możliwości finansowych. Te drugie warianty są bowiem droższe.