Cechą charakterystyczną wieloogniskowej soczewki kontaktowej jest to, że zawiera w sobie różne moce, w tym moc do widzenia przedmiotów znajdujących się bardzo blisko, moc do widzenia przedmiotów w oddaleniu oraz moc do odległości pośrednich. Dzięki takiej konstrukcji szkła wieloogniskowe pomagają osobom cierpiącym na prezbiopię. Wraz z wiekiem oko traci zdolność ostrego widzenia przedmiotów znajdujących się blisko. Soczewki kontaktowe wieloogniskowe rozwiązują ten problem bez konieczności noszenia okularów.
Są one dostępne w wielu salonach optycznych, m.in. w ofercie Trendy Opticians https://trendyopticians.pl/soczewki-kontaktowe, gdzie znajdziemy bogaty asortyment różnych szkieł kontaktowych. Z łatwością więc wybierzemy rozwiązanie, które będzie dostosowane do rodzaju wady, jaką mamy, i indywidualnych preferencji odnośnie np. czasu noszenia.
Dla osób cierpiących na prezbiopię producenci szkieł kontaktowych przygotowali jeszcze jedno rozwiązanie – soczewki dwuogniskowe. Warianty wieloogniskowe mają nad nimi tę przewagę, że umożliwiają płynne przejście z jednej mocy na drugą. Produkty dwuogniskowe zaś charakteryzują się wyraźną granicą oddzielającą strefy do dali i do bliży.
Rodzaje wieloogniskowych soczewek kontaktowych
Biorąc pod uwagę konstrukcję soczewek wieloogniskowych, możemy wyróżnić dwa główne ich rodzaje. Najczęściej rozwiązania wieloogniskowe wyposażone są w koncentrycznie ułożone pierścienie, które mają różną moc, dzięki czemu pozwalają widzieć na różne odległości.
Drugi rodzaj to szkła wieloogniskowe o mieszanej budowie. Imitują one naturalne wrażenia wzrokowe. W ich przypadku obszary do widzenia w bliży i dali zostały usytuowane blisko środka oka, co umożliwia korekcję aberracji w określonych punktach narządu wzroku. To, na jaką opcję się zdecydujemy, zależy od naszych preferencji i możliwości finansowych. Te drugie warianty są bowiem droższe.