USG piersi. Czym jest sonomammografia?

Sonomammografia to badanie USG gruczołów piersiowych, przeprowadzane w profilaktyce różnych chorób piersi u kobiet. Wskazaniem do jego przeprowadzenia są przede wszystkim dolegliwości bólowe w piersiach, a także obecność stwardnień, guzków czy wycieków.

USG piersi jest badaniem bezbolesnym i całkowicie bezpiecznym. Wyjaśniamy, na czym polega sonomammografia.

Metoda diagnostyczna

Sonomammografia stosowana jest obecnie bardzo powszechnie. Największe zastosowanie znajduje w profilaktycznych badaniach gruczołu piersiowego, ułatwiając diagnostykę wielu schorzeń. Stanowi jednocześnie ważny element systematycznej kontroli zdrowia pacjentki. Pozwala na wczesne wykrycie zmian nowotworowych sutka oraz przekierowanie na kolejne badania, a tym samym szybkie podjęcie odpowiedniego leczenia.

Sonomammografia posiada wiele zalet, do których należy sprawność i łatwość samego badania. Ultrasonografy przeznaczone do wykonania USG piersi działają nieinwazyjnie i bezboleśnie. Badanie ultrasonograficzne są też dokładne oraz skuteczne.

USG piersi

Sonomammografia to metoda obrazowa, pozwalająca na precyzyjną ocenę struktur gruczołu sutkowego. W tym celu stosowana jest specjalna sonda, która emituje fale ultradźwiękowe. Do obrazowania służy natomiast urządzenie z monitorem. Fale ultradźwiękowe emitowane są przez głowicę, a następnie odbijane i ponownie przekierowywane do sondy.

Fale zwrotne mogą być wówczas analizowane przez urządzenie oraz zaprezentowane na monitorze. Obraz powstaje dzięki temu, że poszczególne tkanki odbijają fale ultradźwiękowe w różny sposób. Sonomammografia pozwala na precyzyjną ocenę struktur gruczołu sutkowego oraz wykrycie zmian nawet o rozmiarach 0,1 mm.

Przebieg badania

Sonomammografia odbywa się w specjalnie przygotowanym pomieszczeniu. Pacjentka musi zdjąć górną odzież, a następnie położyć się na leżance. W zależności od badanej strony ciała, rękę należy umieścić nad głową i zapewnić maksymalne spłaszczenie gruczołu piersiowego.

Lekarz nakłada następnie specjalny żel, który ułatwia przewodzenie fal ultradźwiękowych oraz poruszanie głowicy po piersi. Przesuwając sondą po gruczole piersiowym, badający ogląda na monitorze poszczególne fragmenty piersi i poddaje je analizie.

Częstotliwość sonomammografii

Palpacyjne samobadanie piersi powinna wykonywać każda kobieta w wieku rozrodczym. Po 20. roku życia, należy też regularnie poddawać się sonomammografii. Najlepiej wykonywać ją co dwa lata. Po ukończeniu 30. roku życia, wskazane jest zwiększenie częstotliwości badania i przechodzenie USG piersi raz w roku. Zmiany w strukturach gruczołu piersiowego zaczynają zwykle postępować u kobiet ok. 40 roku życia. Dochodzi do zaniku tkanki gruczołowej, na miejscu której pojawia się tkanka tłuszczowa.

Na obrazowaniu USG, guzki mogą mieć kolor tkanki tłuszczowej. Kobietom po czterdziestce polecane jest zatem wykonywanie mammografii, która pozwala na różnicowanie tkanki tłuszczowej oraz guzków. Mammografia jest badaniem radiologicznym, dzięki czemu opiera się na wykonaniu prześwietlenia i daje inny rodzaj obrazowania.