Uroki Pomorza Środkowego

Jeśli lubisz wyjazdy nad polskie morze, pomyśl o Pomorzu Środkowym. Jest to bardzo atrakcyjny, turystyczny teren, rozciągający się od Mielna aż po Łebę. Nie brakuje tam uroczych, szerokich plaż, portów rybackich, wydm i zabytków. Każdy powinien znaleźć dla siebie odpowiednie miejsce i miło spędzić czas w samotności, z bliską osobą czy całą rodziną.

Jarosławiec, jedno z uroczych miast na mapie środkowego wybrzeża

To wyjątkowe miejsce nie tylko do letniego wypoczynku nad morzem. Jest to maleńka wieś rybacka licząca sobie ok. 300 mieszkańców. Latem liczba turystów jest ogromna, bo wynosi ok. 20 tys.! To nieprawdopodobne, że przyjeżdża tam tyle osób, które rezygnują z większych nadmorskich kurortów. Nie może być inaczej, kiedy w Jarosławcu można bardzo miło spędzić czas, a przede wszystkim odpocząć. Mimo zgiełku i zapełnionej plaży zawsze znajdzie się miejsce ciche, spokojne, gdzie odpoczywa się naprawdę komfortowo. W Jarosławcu jest nie tylko klimatycznie, ale też ciekawie pod względem historycznym. Dla miłośników latarni morskich wioska ma do zaoferowania nie lada atrakcje. Okazała latarnia z 19 w. zbudowana z czerwonej i glazurowej cegły, przyciąga spojrzenia. Jeśli nie masz lęku wysokości, warto wejść na 33. metrową wysokość i podziwiać zapierające dech w piersiach widoki. Z balkonu widać morze, plaże i dwa przybrzeżne jeziora.

Bardzo ciekawą propozycję dla turystów ma również ulokowane w Jarosławcu Muzeum Bursztynu. Zwiedzający mogą zobaczyć „Bursztynowy Las”, czyli odbędą wycieczkę historyczną, poznając genezę tego minerału. Kolejna wystawa to „Kopalnia”, gdzie znajdzie się garść ciekawych informacji na temat wydobycia bursztynu i jego złów. Uzupełnieniem tych dwu ekspozycji są Inkluzje, czyli fauna i flora zatopiona w bursztynie. Nawet jeśli nie interesujesz się tą tematyką, to warto zajrzeć do muzeum, chociaż na chwilę.

Oprócz ww. atrakcji wielu trustów zagląda do centrum rozrywki i wybiera się w rejs po Bałtyku. Zjeżdżalnia wodna Gigant umiejscowienia tuż przy plaży jest sporą atrakcją szczególnie dla młodszych turystów, którzy chętnie z niej korzystają.

Jeśli chcesz wybrać się do Jarosławca, sprawdź wcześniej pogodę i podejrzyj malowniczą wioskę nadmorską przez oko kamery. Jak to zrobić? Wystarczy, że wpiszesz w wyszukiwarkę frazę „Jarosławiec Kamera, aby za chwilę znaleźć się na złocistej plaży.

Kolejna miejscowość środkowego wybrzeża to Słupsk. Warto zwiedzić ten uroczy zakątek.

Oprócz plażowania w Słupsku możesz zasmakować w historii, poznając ciekawe zabytkowe obiekty np. Zamek Książąt Pomorskich. Znajduje się w nim Muzeum Pomorza Środkowego, w którym możesz zobaczyć 4. wystawy stałe. Pokazują one m.in. rzeźbę gotycką, pocztówki i grafiki dawnego Słupska czy meble z dawnych dworów pomorskich. W Muzeum znajduje się również największa kolekcja dzieł S.I. Witkiewicza.

Na terenie Muzeum można zwiedzić również Młyn Zamkowy z dwiema wystawami stałymi i czasowymi oraz małą elektrownią. Kupisz tam wyroby z bursztynu w Galerii Bursztynowej. Kolejne atrakcje ulokowane w tym miejscu to Brama Młyńska i Spichlerz Richtera, w którym mieści się m.in. herbaciarnia.

Słupsk to także bardzo okazała architektura sakralna. Nie omijaj na swojej drodze podominikańskiego kościoła św. Jacka oraz kościoła Mariackiego z XV w. Na uwagę zasługuje również Ratusz z balkonem widokowym czy Baszta Czarownic (miejsce więzienia w dawnych czasach kobiet oskarżonych o czary).

Jeśli lubisz dobrze zjeść, w swoje progi zaprasza najstarsza w Polsce pizzeria w barze mlecznym „Poranek”. Później możesz pójść na spacer, podziwiając starodawne kamienice umiejscowione m.in. przy ulicy Sienkiewicza. Przejażdżka zabytkowym tramwajem i podziwianie zza szyby uroków miasta to również bardzo ważny punkt w zwiedzaniu.

To tylko dwa z wielu miejsc, które warto zwiedzić na szlaku wybrzeża środkowego. Każdy, kto choć raz przybędzie w te strony, jest oczarowany klimatem nadmorskich miejscowości. Dobre regionalne przysmaki, szerokie piaszczyste plaże i mnóstwo trakcji turystycznych to niezaprzeczalnie duży wabik dla wielu turystów, nie tylko z Polski.