No cóż, nadeszła ta nieubłagana chwila, tak charakterystyczna dla każdego roku kalendarzowego: czas wyciągnąć zimowe opony, ciepłą kurtkę i przygotować buty na zimę. O tej ostatniej czynności niestety wielu z nas zapomina. Wszak to tylko buty – co złego może im się stać na śniegu czy błocie?
Fakty są jednak takie, że obuwie skórzane jest dosyć podane na wilgoć, zmienną temperaturę, sól i brudy wynikające w głąb. Impregnat do butów skórzanych to niedrogi, bardzo wydajny i efektywny produkt, który powinniśmy mieć gdzieś w szafce. Przekonajmy się, dlaczego…
Impregnowanie butów skórzanych – jaki ma cel?
Większość kosmetyków do butów ze skóry to produkty działające dwojako. Jednym z ich celów jest odpowiednia konserwacja materiału. W przypadku obuwia skórzanego, impregnat ma za zadanie nawilżyć materiał, dodać mu elastyczności i blasku. Dlatego też wiele preparatów do obuwia skórzanego wyprodukowanych jest na bazie tłuszczy.
Woski i tłuszcze do obuwia skórzanego łatwo się nakłada i rozprowadza. Trzeba jednakowoż pamiętać o tym, aby zawsze przed rozpoczęciem impregnacji butów skórzanych, uprzednio je wyczyścić. Preparaty nakłada się na buty, które nie są oblepione, zakurzone ani też wilgotne. Przygotowanie obuwia do impregnacji najlepiej zacząć około 20 min przed naniesieniem wybranego przez nas środka. Chcąc kolejny raz impregnować buty zimą, należy bardzo dokładnie usunąć ślady poprzednio naniesionego środka, inaczej zabezpieczenie nie będzie efektywne.
Foto: Kupisz na Gentle-Man.pl – impregnacja butów skórzanych
Impregnacja obuwia ze skóry ma też drugi cel, czyli zabezpieczenie przed niszczącymi czynnikami, na jakie napotkamy się zimą i późną jesienią. Tłuszcze, pasty i woski, które odżywiają skórę wewnątrz materiału, mają też tę zaletę, że tworzą na zewnątrz cienką warstwę hydrofobową. Buty automatycznie stają się mniej podatne na wilgoć i nie chłoną tak brudu.
Powłoki hydrofobowe – kompleksowe zabezpieczenie butów zimowych
Wiemy, że buty ze skóry potrafią kosztować majątek i zwykle kupuje się je z myślą o wieloletnim użytkowaniu. Impregnacja obuwia skórzanego jest pewnym standardem, przekonamy się o tym dokonując zakupów w wielu markowych sklepach, gdzie ekspedienci zawsze pouczają klientów o potrzebie i sposobach impregnacji butów ze skóry. Większość fachowych nazw tych preparatów niewiele nam zapewne powie. My polecamy wam więc pytać, bądź też zwracać szczególną uwagę na preparaty hydrofobowe, czyli stanowiące całkowitą barierę dla wilgoci.
Na rynku natkniemy się na impregnat do obuwia produkowany na bazie żywicy, a także wielozadaniowy środek do zabezpieczania praktycznie każdego materiału, oparty na technologii nanocząsteczek. Impregnaty tego typu możemy kojarzyć z popularnych ostatnimi czasy prezentacji produktowych, na których aktorzy wprost wylewają na swoją odzież soki, sosy czy atrament, pokazując, że wszystkie te substancje jedynie spływają, a nie wsiąkają i brudzą materiał. Dokładnie tak samo działają impregnaty do obuwia skórzanego. Nanosi się je bardzo wygodnie, spryskując powierzchnię buta z odległości około 20 cm. Wychodząc na zewnątrz buty ze skóry, nawet tej bardzo jasnej i delikatnej, zachowują swój pierwotny wygląd, są suche czyste (nawet, gdy nie żałujemy sobie wdeptywania w kałuże, hałdy śniegu z błotem itp.).
Warto dodać, że nano protector do butów można stosować z powodzeniem cały rok. Produkt ten świetnie zabezpiecza jasne obuwie, mocno podatne na kurz i plamy. Taki preparat znacząco wydłuża żywotność i świetnie chroni ulubioną parę butów. Spray do impregnacji obuwia tego typu kupimy już za około 20 – 40 zł.