Sprawdzone sposoby na suszenie kwiatów

Kwiaty pięknie pachną i pięknie wyglądają. Nic dziwnego, że kobiety uwielbiają je dostawać. Niestety, po jakimś czasie bukiety usychają, trafiając do kosza. W zimie po letnich kwiatach nie ma już śladu. Wcale nie musi tak być! Kwiaty mogą zachować swój kolor i kształt, wystarczy je zasuszyć. Oto kilka sprawdzonych sposobów.

Suszenie kwiatów na sznurku to sprawdzony sposób na utrwalenie pojedynczych kwiatów lub kompletnych bukietów. Pomieszczenie, w którym suszą się nasze rośliny, powinno być przewiewne, a tym samym przepływ powietrza nie powinien być utrudniony. Niska wilgotność i niezbyt duże nasłonecznienie – to opis idealnego pomieszczenia do suszenia kwiatów. Kwiaty nie powinny wisieć zbyt blisko siebie.

Suszenie kwiatów niejednokrotnie odbywa się w piekarniku. Temperatura piekarnika nie powinna jednak przekroczyć 50 stopni Celsjusza. Zbyt gorące powietrze nie wpłynie korzystnie na kwiaty, które pragniemy zasuszyć. Kwiaty nie powinny się ze sobą stykać, a sam proces suszenia trzeba kontrolować i w razie potrzeby wyjąć kwiaty.

Dzieci, zbierając rośliny do zielnika, suszą je w książkach. To sprawdzony sposób na suszenie pojedynczych listków, płatków lub niewielkich elementów roślin. Pamiętajmy o włożeniu do książki lub zeszytu pojedynczych serwetek. W ten sposób unikniemy pobrudzenia kartek.

Niektóre kwiaty można zasuszyć w wazonie, na przykład hortensje, czy wrzos. Wystarczy wlać do wazonu wodę, tak, by jej poziom nie przekraczał kilku centymetrów i czekać, aż rośliny się zasuszą (zwykle trwa to kilkanaście dni).

Mniej znanymi sposobami suszenia roślin to zasypywanie kwiatów (na przykład główek róż) cukrem lub piaskiem. Zakonserwowane rośliny przechowujemy w ten sposób przez kilkanaście dni.

Suszenie kwiatów nie jest trudną sztuką i z pewnością warto to robić. W końcu wspomnienia przyjemniej utrwalać, niż wyrzucać do kosza. Pamiętajmy, że zasuszone kwiaty mogą w nietypowy i oryginalny sposób ozdobić nasze mieszkanie. Rośliny mogą stać w wazonach, płatki zasuszonych róż mogą leżeć na paterze lub wisieć na ścianie w gustownej ramce.