Skuteczne domowe sposoby na zmęczone i opuchnięte stopy

Ból stóp towarzyszy wielu osobom nie tylko po intensywnym dniu spędzonym na nogach. Nasze stopy nie mają lekkiego życia, w końcu to właśnie na nich opiera się cały ciężar naszego ciała. W razie pojawienia się bólu, opuchlizny i dyskomfortu w okolicach stóp, w pierwszej kolejności warto skorzystać z domowych sposobów na ich złagodzenie, by szybko przywrócić zmęczonym stopom oraz sobie dobre samopoczucie.

Wypoczynek ze stopami w górze

Sam odpoczynek nawet w pozycji leżącej nie zawsze przynosi ulgę zmęczonym oraz opuchniętym stopom. Aby przywrócić prawidłowe krążenie w ich obrębie oraz zmniejszyć ból i opuchliznę warto położyć się ze stopami umieszczonymi wyżej niż reszta naszego ciała. W tym celu możemy podłożyć pod stopy wysoką poduszkę lub umieścić je na oparciu kanapy lub fotela. Już półgodzinny relaks w takiej pozycji poprawi samopoczucie w obrębie stóp i pozwoli skutecznie pozbyć się opuchlizny oraz dyskomfortu z tych rejonów naszego ciała.

Dobrym sposobem, aby wzmocnić efekt terapeutyczny takiego zabiegu, jest także nasmarowanie czystych stóp specjalnymi żelami chłodzącymi. Doskonale w tym celu sprawdzą się m. in. kosmetyki z aloesem, które przyniosą natychmiastową ulgę zmęczonym stopom oraz dodatkowo poprawią ich wygląd nadając skórze równomiernego kolorytu i miękkości.

Chłodna woda z dodatkiem soli i masażer do stóp

Po długim dniu spędzonym na nogach nic nie przynosi takiego ukojenia, jak chłodna, relaksująca kąpiel. W jej trakcie nie powinniśmy zapominać także o naszych stopach, gdyż to właśnie one najsilniej odczuwają długie godziny spędzone na spacerach lub w pozycji stojącej. W tym celu, po kąpieli usiądźmy wygodnie w fotelu a stopy umieśćmy w misce wypełnionej czystą, zimną wodą. Można dosypać do niej łyżkę stołową soli kuchennej, która pozwoli jeszcze skutecznej pozbyć się opuchlizny ze stóp lub dodać kilka kropel olejku eterycznego dla relaksu.

Moczenie stóp w wodzie warto połączyć także z masażem, do którego wykonania w domowych warunkach doskonale sprawdzi się masażer do stóp. Jest to specjalne urządzenie, które po wypełnieniu wodą delikatnie masuje wszystkie wrażliwe rejony stóp przynosząc im ukojenie oraz pomagając w regeneracji. Masażer do stóp pomaga także we właściwym dbaniu o skórę stóp – emitowane przez niego promieniowanie podczerwone pozwala bowiem skutecznie zwalczać bakterie i grzyby oraz nadać stopom zdrowego i atrakcyjnego wyglądu.

Okłady z lodu na zmęczone i opuchnięte stopy

Osoby, których największym problemem jest opuchlizna stóp, mogą skorzystać ze sprawdzonego sposobu, jakim jest robienie okładów z lodu. W tym celu możemy wykorzystać zawinięte w ręcznik kostki lodu, mrożonkę wyciągniętą prosto z zamrażarki lub specjalne schłodzone wkłady żelowe dostępne do kupienia w aptece.

Takie kompresy należy przykładać do napuchniętych rejonów stóp pamiętając, aby często zmieniać miejsce ich trzymania. Po dłuższej chwili opuchlizna powinna zacząć stopniowo się zmniejszać a nasze stopy powoli odzyskiwać formę i dobre samopoczucie.