Rolki dla dzieci – jak wybrać odpowiedni model?

Jazda na rolkach to doskonała forma aktywności dla naszego dziecka, aby jednak nasza pociech nie zraziła się już przy pierwszych próbach, należy wybrać odpowiedni model. Dobór odpowiedniego sprzętu nie tylko zapewni komfort podczas jazdy, ale może przysłużyć się do wzmożonej jazy na rolkach przez nasze dziecko. Jazda na rolkach to nie tylko doskonała forma aktywności na świeżym powietrzu, ale również doskonale poprawia koordynację ruchową i wzmacnia kondycję.

Nasze dziecko powinno być bardzo zadowolone z takiej formy aktywności, jeśli tylko zapewnimy mu odpowiedni sprzęt, nie tylko w postaci odpowiednich rolek, ale także w postaci zabezpieczenia ochraniaczy i kasku. W tedy w przypadku ewentualnego upadku, dziecko nie jest narażone na kontuzję i urazy. Pierwsze lekcje jazdy na rolkach można rozpocząć już w wieku 3,5-4 lat, zależy to jednak w dużej mierze od indywidualnych predyspozycji malucha.

Na starcie przez kilka minut należy dziecko oswoić z rolkami, przez powolne przeplatanie nogami z licznymi przerwami na odpoczynek. Oczywiście im dziecko starsze tym łatwiej i szybciej jest w stanie oswoić się z jazdą na rolkach.

Dokonując wyboru rolek dla dziecka, kierujemy się głównie ceną, co niekoniecznie jest prawidłowe ponieważ kryteriów doboru odpowiedniego sprzętu jest wiele. Zanim wybierzemy rolki dla dziecka warto więc zastanowić się, który model będzie dla niego odpowiedni i które modele zalecane są dla dzieci.

Rolki dla dziecka – kryteria wyboru

Rolki rekreacyjne – zalecana dla osób rozpoczynających przygodę z jazdą na rolkach, jak również do jazdy na co dzień. Modele rozróżnia się w zależności od wielkości kółek oraz szybkości łożysk, co pozwala na odpowiednie dopasowanie w zależności od poziomu jazdy dziecka.
Rolki regulowane – szczególnie dedykowane dla dzieci, pozwalają bowiem na regulację długości, a przy rosnącej nodze dziecka mogą posłużyć dłużej niż na jeden sezon.
Rolki z wymienną płozą – rolki 2w1 z możliwością wymiany płozy na łyżwy, dzięki czemu dziecko może korzystać z tego sprzętu przez cały rok i rozwijać się w dwóch dyscyplinach przez cały rok.
Rolki/wrotki – posiadają wymienną płozę dzięki czemu można przekształcić je we wrotki. Model ten posiada cztery kółka i w zależności czy chcemy żeby dziecko jeździło na rolkach montujemy wszystkie kółka w jednej linii. Natomiast kiedy maja przekształcić się we wrotki, dwa tylne kółka umieszczamy obok siebie. Model ten jest bardzo praktyczny dla mniejszych pociech, które mają jeszcze problemy z zachowaniem równowagi.

Więcej poradników dotyczących wyboru rolek, jak i samej jazdy na rolkach znajdziesz na portalu skatingowym rolki.net.pl.