Przyczyny bólu żołądka

Ból żołądka może mieć wiele przyczyn. Od błahych wynikających z przejedzenia, z którym można sobie poradzić domowymi sposobami, po bycie oznaką poważnej jednostki chorobowej.  Może być ostry lub tępy, pojawiać się niespodziewanie i szybko zanikać, jak i długo się utrzymywać. Jak go rozpoznać i kiedy udać się do lekarza w celu zweryfikowania jego przyczyny?

Ból żołądka a niestrawność

Jednym z głównych powodów powstawania bólu w żołądku jest przejedzenie. Ten rodzaj bólu pojawia się najczęściej po zjedzeniu ciężkostrawnych posiłków, które zalegają w żołądku. W takim przypadku ulgę przyniosą napary ziołowe oraz unikanie smażonych pokarmów, jak i tych powodujących nadmierne gromadzenie się gazów.

Ból żołądka będący oznaką jednostki chorobowej 

Długo utrzymujący się ból żołądka, któremu towarzyszą dodatkowe objawy i którego nie jesteśmy w stanie zwalczyć domowymi sposobami jest sygnałem, którego nie powinno się bagatelizować. Może być bowiem oznaką rozwijania się chorób, takich jak:

  • wrzodowa choroba żołądka – wynika najczęściej z nadprodukcji kwasów żołądkowych podrażniających ściany żołądka, co prowadzi do powstawania owrzodzeń. Alkohol, papierosy, niewłaściwa dieta, jak i przedłużające się napięcie emocjonalne mogą skutkować powstawaniem tej choroby. Sygnałem wskazującym na chorobę wrzodową jest regularny, palący ból żołądka pojawiający się ok. 3 godziny po zjedzonym posiłku. Dodatkowymi objawami, które towarzyszą tej jednostce chorobowej są nudności, zgaga, niestrawność oraz zaparcia.
  • refluks przełyku – pieczenie w przełyku i gardle, zgaga, cofanie się treści żołądkowej oraz ból żołądka mogą być sygnałem wskazującym na refluks. W takim przypadku doraźną ulgę przyniosą preparaty, których zadanie polega na neutralizacji oddziaływania kwasów zawartych w żołądku.
  • zapalenie żołądka – silny, ostry i niespodziewany ból zlokalizowany pod mostkiem, któremu towarzyszą krwista biegunka i wymioty mogą świadczyć o stanie zapalnym żołądka. Choroba ta może rozwijać się bezobjawowo, jak i zaatakować niespodziewanie. Przyczyn powstawania zapalenia żołądka upatruje się w niehigienicznym trybie życia (niewłaściwa dieta, stres). Dodatkowo, stan zapalny mogą wywołać niektóre leki oraz bakterie z rodziny Helicobacter pylori.
  • nowotwór żołądka – utrzymujący się cały czas ból żołądka, wzdęcia, zgaga, wymioty, suchość w jamie ustnej oraz pieczenie w nadbrzuszu mogą świadczyć o obecności nowotworu żołądka, który może się rozwinąć w konsekwencji niewyleczonych wrzodów, stresu czy predyspozycji genetycznych. Jego diagnostyka odbywa się za pomocą gastroskopii.
  • zapalenie trzustki – przeszywający ból żołądka, promieniujący w kierunku kręgosłupa utrzymujący się nawet kilka godzin, jak i tłuszczowe stolce mogą sugerować o przewlekłym zapaleniu trzustki. Choroba ta bywa często diagnozowana niezwykle późno, co wynika z tego, iż jej objawy nie uwidaczniają się regularnie i są często mylone jako oznaka zwykłej niestrawności.

Ból żołądka a stres

Jednym z głównych objawów stresu jest tak zwany ścisk w dołku. Dodatkowo mogą pojawić się niestrawność lub/i biegunka. Sposobem na pozbycie się tego nieprzyjemnego uczucia jest eliminacja czynnika stresogennego. Stanu tego nie należy jednak bagatelizować, ponieważ przedłużające się napięcie emocjonalne może doprowadzić do nerwicy żołądkowej. Jej leczenie odbywa się poprzez przyjmowanie preparatów uspakajających oraz zmianę trybu życia.

Domowe sposoby na ból żołądka

Jednym z najlepszych doraźnych sposobów na ból żołądka są zioła, które można przyjmować w postaci herbatek lub naparów. Mięta nie tylko łagodzi ból, ale przede wszystkim poprawia trawienie. Szałwia i rumianek doskonale poradzą sobie z bólem, jednocześnie łagodząc powstałe stany zapalne. W sytuacji, kiedy ucisk w dołku spowodowany jest napięciem emocjonalnym, warto wziąć relaksującą kąpiel i delikatnie masować miejsce, w którym pojawia się ból. Zmagając się z bólem żołądka należy także zmienić sposób i styl jedzenia. Zdrowa i zbilansowana dieta, połączona z dokładnym przeżuwaniem posiłków może skutecznie wyeliminować powyższy problem. Warto wzbogacić ją o codzienne spożywanie siemienia lnianego oraz pokarmów bogatych w błonnik, które usprawniają perystaltykę jelit.