Przegląd kominiarski – nie wolno o nim zapominać!

Dom – to nasze schronienie, miejsce w którym możemy bezpiecznie spędzić czas. Żeby było nam w nim jak najlepiej, ozdabiamy go według naszego gustu, ale też uważnie dobieramy rzeczy, które służą nam za wyposażenie. Jednak dbając o dom, nie możemy zapominać o regularnym sprawdzaniu tego, czy wszystkie zamontowane w nim instalacje działają, jak należy. Bo właśnie od tego będzie zależało to, czy dom rzeczywiście będzie dla nas wciąż bezpiecznym schronieniem. Jedną z takich kontroli, którą trzeba przeprowadzać regularnie, jest sprawdzenie tego, jak aktualnie działa domowa wentylacja.

Czemu służy przegląd kominiarski?

Przewody kominowe to te części domu, które biorą na siebie bardzo ważne zadanie – chronią nas na przykład przed zatruciem spalinami, które powstają podczas użytkowania opału w domowym piecu. Komin to droga, którą wszystkie te szkodliwe pyły i gazy ulecą i nie zagrożą w żaden sposób domownikom.

Także w pomieszczeniach takich jak kuchnia czy łazienka, w których znajdują się gazowe piecyki albo kuchenki, wentylacja powinna działać nienagannie, to znaczy dbać o to, żeby nieproszeni gazowi goście opuszczali pomieszczenia, w których znajdują się ludzie. Przegląd kominiarski to specjalna procedura, podczas której wykwalifikowany kominiarz sprawdza, czy komin czy przewód wentylacyjny działa tak, jak powinien. Zapraszając takiego fachowca do domu, po prostu dbamy o swoje bezpieczeństwo.

Chociaż komin może kojarzyć nam się z murowanym, charakterystycznym elementem jednorodzinnego domu, nie tylko wolnostojące budynki służące jednej rodzinie mają kominy. Wentylacja, oparta na umieszczeniu w konstrukcji przewodów kominowych, musi pojawić się w każdym gmachu – w każdym, który jest użytkowany przez ludzi. Jedyna różnica polega wówczas na tym, że mieszkańcy budynków wielorodzinnych są niejako wyręczani w pamiętaniu o dorocznym przeglądzie kominiarskim – bo o tym, że taka kontrola zostanie przeprowadzona, informuje zazwyczaj zarządca budynku, na przykład spółdzielnia mieszkaniowa zajmująca się sprawami osiedla. Tym lokatorom wypada więc doradzić przede wszystkim to, by nie ignorowali tego rodzaju ogłoszeń i by układali swoje harmonogramy tak, żeby być w domu o wyznaczonej porze i wpuścić do mieszkania kominiarzy. Tymczasem właściciele samodzielnych, wolnostojących domów muszą sami pamiętać o tym, by nie zapomnieć przynajmniej raz do roku umówić kominiarza. Przynajmniej, bo komin który służy do odprowadzania spalin z opału trzeba czyścić znacznie częściej, żeby zapobiec potencjalnym niebezpieczeństwom.