Niemal każdy z nas marzy o pięknym uśmiechu. Jest on naszą wizytówką – dodaje urody, a także pewności siebie. Niestety nie każdy posiada zdrowe i mocne zęby. Nie należy się tego wstydzić, gdyż nie zawsze jest to wynikiem zaniedbania.
Wiele osób obwinia się o zły stan swoich zębów, czy też jamy ustnej. Zupełnie niepotrzebnie, ponieważ dobry stomatolog nie będzie nas oceniał. Zęby tracą osoby w każdym wieku. Na szczęście w dzisiejszych czasach istnieje wiele skutecznych rozwiązań, które pozwalają pozbyć się ubytków. Poniżej przedstawiamy praktyczne porównanie aktualnie dostępnych metod.
Warto znać plusy oraz minusy dostępnych sposobów rekonstrukcji uzębienia, jednak ostateczna decyzja zawsze podejmowana jest gabinecie stomatologicznym. Pamiętajmy, że każdy przypadek jest zupełnie inny, a więc niezbędna jest tutaj fachowa ocena.
Protezy zębowe – rekonstrukcja bezzębia
W przypadku całkowitej utraty zębów najlepszym rozwiązaniem wydaje się być proteza stała – most zamocowany na implantach. Dzięki niej zachowamy pełen komfort oraz swobodę. Takie uzupełnienia cechują się również wysoką funkcjonalnością oraz wytrzymałością mechaniczną. Są one tworzone w oparciu o implanty.
Oczywiście dostępne są również protezy ruchome bez implantów, jednak są one najmniej korzystne. Były one stosowane w czasach, gdy technologia nie była tak mocno rozwinięta, jak obecnie. Pomimo tego wiele osób wybiera ten rodzaj rekonstrukcji bezzębia. Można wyróżnić:
- Protezy zębowe stałe, które są połączeniem implantów oraz mostów. Zwykle wykorzystuje się tutaj sześć lub osiem implantów umieszczonych w szczęce oraz np. cztery implanty mocowane w żuchwie dla wykonania protezy wyjmowalnej tzw. overdenure. Tak więc w szczęce powatanie most mocowany na stałe Efekt końcowy jest bardzo atrakcyjny pod względem wizualnym. Dodatkowym plusem jest to, że lepiej odczuwamy smak oraz temperaturę spożywanych potraw. Atutem jest także podwyższony poziom komfortu oraz swobody. Proces mówienia, czy też żucie nie jest ograniczony pod względem mechanicznym. Odnotowuje się także niższy zanik kostny. Za minus należy uznać dość wysoką cenę.
- Protezy zębowe ruchome, które są połączeniem implantów oraz ruchomego uzupełnienia overdenture. Podobnie, jak w poprzednim przypadku mocuje się implanty w żuchwie. Ich ilość dobierana jest na podstawie indywidualnego przypadku. Niewątpliwą zaletą jest korzystna cena. Proteza utrzymywana jest na implantach i wyrostku zębowym. Jest to mocowanie o wiele stabilniejsze, niż w przypadku protezy całkowitej. Przekłada się to na wyższy komfort.
- Protezy całkowite, które są o wiele tańsze, niż wyżej wymienione rozwiązania. Należy mieć jednak świadomość, że wiąże się to z niższą funkcjonalnością. Tego typu uzupełnienie nie jest tak estetyczne i dopasowane do użytkownika.
Implanty zębowe – perfekcyjna odbudowa zębów
Implanty zębowe cieszą się ogromną popularnością. Dzięki nim można idealnie odbudować utracone zęby. Dodatkową zaletą jest to, że jest to proces zbliżający się do fizjologii. Nie mamy tutaj takich ograniczeń, jak w przypadku mostów adhezyjnych. Wszczepiony implant zastępuje nie tylko widoczną część zęba, ale również jego korzeń.
Dobrej jakości implanty to rozwiązanie dożywotnie. Nie wymagają one poprawek, czy też innych zabiegów. Odznaczają się ponadprzeciętną trwałością oraz odpornością na uszkodzenia. Prawidłowo dopasowane prezentują się niezwykle naturalnie. Warto podkreślić, że jest to rozwiązanie, które zapobiega zanikowi kostnemu. Przy pomocy implantów możemy odtworzyć pożądane funkcje zębów. Nie musimy obawiać się o gorsze odczuwanie smaków, czy też temperatur.
Nawet w przypadku dużej ilości implantów nasze odczucia pozostaną niezmienne.
Na uwagę zasługuje fakt, że implanty nie zawsze mogą zostać wszczepione. Istnieje wiele przeciwwskazań, jednak ostateczna decyzja należy do specjalisty z dziedziny implantologii. Minusem tego rozwiązania jest oczywiście relatywnie wysoka cena. Nie każdy może pozwolić sobie na implanty zębowe, szczególnie jeśli ubytek zębów jest znaczny.
Mosty adhezyjne – skuteczne wypełnienie ubytków zębowych
Mosty adhezyjne to rozwiązanie proste, a zarazem skuteczne. Jest ono stosowane, jeśli brakujący ząb można podwiesić na sąsiednich zębach. To podstawa do tego, aby stworzyć stabilne mocowanie. W miejscu utraconego zęba wstawiana jest zawieszona korona zęba przypominająca ten utracony.korona Po obu jej stronach znajdują zęby filarowe, które podtrzymują całą konstrukcję. Z tego względu dwa sąsiadujące zęby muszą być mocne i zdrowe.
Mosty adhezyjne polecane są w przypadku, gdy ubytek uzębienia nie jest znaczny. Zaletą jest korzystna cena, a także szybka oraz bezproblemowa realizacja. Efekt wizualny również jest zadowalający. Korona zębowa prezentuje się bardzo naturalnie. Dodatkowym plusem jest mała ilość przeciwwskazań, co sprawia, że jest to rozwiązanie powszechnie dostępne. Jednakże często jest stosowane jako tymczasowe uzupełnienie po implantacji.
Mosty adhezyjne nie są zbyt żywotne. Prędzej, czy później zachodzi konieczność ich poprawy, czy też wymiany. Ponadto obecność takiego rozwiązania może osłabiać zdrowe zęby. Jest to dla nich dodatkowe obciążenie, przez co mogą pojawić się problemy. Dodatkowym minusem jest fakt, że higiena jamy ustnej również jest trudniejsza, niż dotychczas. A w miejscu braku zęba następuje zanik kostny.
Konsultacje: Candeo Clinic.