Problemy z koncentracją – jak sobie z nimi radzić?

Ważny egzamin za pasem, a Ty ciągle nie możesz się skupić na nauce? A może deadline w pracy zbliża się wielkimi krokami, a Ciebie ciągle coś rozprasza? Nie jesteś sama – problemy z koncentracją to w dzisiejszych czasach całkiem powszechna przypadłość. Jak sobie z nimi radzić? Co może pomóc, kiedy musisz się skoncentrować, a zupełnie Ci to nie wychodzi? Mamy dla Ciebie kilka wskazówek, które warto przetestować!

Odpowiednia organizacja pracy

Ludzki mózg – choć jest fascynującym organem o imponujących możliwościach – dość szybko ulega zmęczeniu i znużeniu. Nie jesteś więc w stanie sprawić, by pracował na równym, wydajnym i efektywnym poziomie przez bardzo długi czas bez dodatkowego wsparcia z Twojej strony. Wiele osób jednak o tym zapomina, pracując ponad siły i dziwiąc się, że wykonywanie kolejnych zadań utrudniają im problemy z koncentracją.

By ich uniknąć, warto mądrze zaplanować pracę czy naukę – tak, by Twoje wysiłki nadmiernie nie obciążały mózgu i pozwalały mu pracować na wysokich obrotach przez długi czas. Jak to zrobić?

  • Rób częste przerwy. Taki „system interwałowy”, w którym krótkie okresy pełnego skupienia przeplatać będziesz kilkuminutowymi przerwami na relaks (spacer czy ćwiczenia rozciągające), przyniesie znacznie lepsze efekty niż wielogodzinny ciąg nad książką czy przed monitorem.
  • Podziel duże zadanie na kilka mniejszych. Mierząc się z kompleksowym i rozległym problemem, często nie wiemy, za co dokładnie zabrać się na początku i… odwlekamy rozpoczęcie pracy w nieskończoność. W skupieniu pomóc może więc wyodrębnienie z dużego zadania mniejszych, mierzalnych celów i realizowanie ich krok po kroku – bez przedwczesnego myślenia o tych kolejnych.
  • Pamiętaj o posiłkach i zdrowych przekąskach. Wysiłek intelektualny – zupełnie tak samo jak fizyczny – wymaga od organizmu wytężonej pracy. Zadbaj więc o to, by zapewnić mózgowi odpowiednie „paliwo”: staraj się jeść zdrowo, sięgaj po przekąski (owoce, orzechy, soki ze świeżych warzyw itp.) i nie pomijaj głównych posiłków.
  • Pozbądź się rozpraszaczy uwagi. Koncentracja to stan, który wyjątkowo łatwo zburzyć. Mogą się do tego przyczynić przechodnie spacerujący za oknem, bałagan na biurku, powiadomienia z telefonu… Jeśli chcesz się skupić, postaraj się wyeliminować ze swojego otoczenia elementy, które mogą Cię rozpraszać, albo przynajmniej je zneutralizować (np. zasłaniając okno czy wyciszając telefon).

Ćwiczenia na koncentrację

Jeśli problemy z koncentracją utrzymują się u Ciebie przez dłuższy czas, pomocny może okazać trening tej umiejętności. Jakie ćwiczenia na koncentrację sprawdzają się najlepiej? Warto zainteresować się przede wszystkim różnymi technikami medytacji oraz mindfulness, które w prosty sposób uczą ważności i skupienia na chwili obecnej. W pracy nad koncentracją pomagają też krzyżówki, sudoku, łamigłówki czy gry logiczne.