Poznaj fascynujących ludzi i ich odmienne obyczaje.

Etiopia jest krajem, który skrywa w swoim sercu jeszcze wiele tajemnic. Podróżnicy fascynują się jej kulturą, obyczajami i zwyczajami ludności. Pragną poznać ich sposób życia oraz poglądy. By móc zajrzeć w głąb Etiopii, warto wybrać się na dobrze zorganizowaną wycieczkę, na której nie tylko ujrzymy najważniejsze zabytki, ale i zobaczymy, jak wygląda codzienność prostych, przeciętnych mieszkańców miast i wiosek.

Addis Abeba

Wybierając się do Etiopii, koniecznie musimy przespacerować się ulicami jej stolicy i przyjrzeć się życiu mieszkańców. Warto wstąpić do Muzeum Narodowego znajdującego się w mieście. Zwiedzając je, zapoznamy się z dziejami, historią i tożsamością Etiopczyków, a także ujrzymy replikę Lucy – szkieletu człowieka sprzed 3,4 mln lat. Trzeba również pójść do katedry świętej Trójcy, w której znajdują się grobowce cesarzy, oraz katedry św. Jerzego, w której kiedyś odbywały się cesarskie koronacje. Poza zwiedzaniem zabytków warto również zainteresować się tym, co daje nam sama natura. Wyjeżdżając na górę Entoto, znajdującą się aż 3200 m n.p.m. zyskujemy wyjątkową możliwość na przyglądnięcie się panoramie miasta z takiej wysokości. Może to być jedyna taka szansa w życiu, by spojrzeć na Etiopię w tak szerokiej perspektywie.

Jezioro Tana

Atrakcje turystyczne w Etiopii zawdzięczają swoją popularność niezwykłemu ekosystemowi. Wybierając się do tego kraju, koniecznie powinniśmy wziąć udział w rejsie po jeziorze Tana. Jego wody są bardzo znane dzięki znajdującym się na nich aż 37 wyspach. To wyjątkowa i malownicza kraina, która zapiera dech w piersiach wszystkim pływającym i zwiedzającym. Biorąc udział w rejsie, możemy skorzystać z możliwości zwiedzania klasztorów, powstałych na kilku wyspach. Warto wspomnieć szczególnie o Ura Kidane Mehret – budowli z XIV wieku, w którym znajdują się niezwykłe malowidła oraz ogromna kolekcja krzyży i koron. Koniecznie powinniśmy zobaczyć także liczne wodospady na Nilu Błękitnym. Rzeka wypływa właśnie z jeziora Tana i jest życiodajnym źródłem dla Etiopczyków.

Gonder

Na uznanie turystów zasługuje również miasto Gonder, założone w 1636 roku. Powstało z inicjatywy cesarza Fisilidesa, było kiedyś jedną ze stolic Etiopii. Zwiedzając je, warto zwrócić uwagę na kompleks świątynno-pałacowy, który zajmuje aż 70 km2! To wyjątkowe, niepowtarzalne budowle, w których widzimy echa i oddziaływanie kultury islamskiej, hinduistycznej, a także europejskiego baroku.  19 stycznia każdego roku w kompleksie zbierają się tłumy mieszkańców, by uczcić święto upamiętniające chrzest Chrystusa. Przyroda i wyjątkowa natura Etiopii łączy się z jej mieszkańcami oraz założeniami architektonicznymi miasta.

Lalibela

Miejscem najbardziej znanym i słynącym z wyjątkowych zabudowań w kraju jest Lalibela. Znajdziemy w niej liczne kościoły, które zostały wykute w skale w okresie 800 – 1200 r. n.e. i wciąż są miejscami kultu oraz dumy. Regularnie odbywają się w nich ceremonie religijne.

Będąc w Lalibela trzeba również wstąpić do jednego z barów w mieście, by spróbować lokalnego trunku i przyjrzeć się tańcom miejscowych kobiet. Słynące z temperamentu ruchy tancerek są znane w całym kraju. W poszukiwaniu zgłębionych informacji, dotyczących atrakcji dostępnych podczas wycieczek do Etiopii warto wejść na stronę biura podróży https://logostour.pl/kraje/etiopia i przekonać się, jakie wyjazdy na nas czekają.

Jezioro Awasa

Jeśli szukamy pomysłu na podróż poślubną, powinniśmy wybrać się do Etiopii. Wszystko za sprawą niezwykłego jeziora Awasa, nad które zjeżdżają mieszkańcy z całego kraju, by spędzić w jego okolicach swój miesiąc miodowy. Nawiązują tym samym do tradycji, wedle której dawny etiopski cesarz Hajle Sellasje spędził nad jeziorem owocne tygodnie po własnej ceremonii zaślubin. Szukając alternatyw na romantyczną wycieczkę, w której trakcie będziemy mogli nacieszyć się czasem spędzonym ze swoim świeżo poślubionym małżonkiem, możemy wybrać się nad malownicze rejony jeziora Awasa. To szansa nie tylko na spędzenie niezapomnianych chwil, ale i na obcowanie z wyjątkową kulturą Etiopii oraz poznanie jej zabytków i historii.

Etiopskie plemiona

Wycieczka do Etiopii nie byłaby kompletna, gdybyśmy nie odbyli podróży do tamtejszych wiosek plemiennych i nie poznali realiów życia rdzennych Etiopczyków. Jednym z ważnych plemion jest Konso, które słynie ze swojej przedsiębiorczości i pracowitości. Podobno na zasiewanych i zbieranych przez nich plonach znajdują się ziarna najpyszniejszej kawy w całym kraju. Ponadto mieszkańcy plemienia słyną z ustawiania pośmiertnych figur dla najbardziej zasłużonych i wyjątkowych członków plemienia.

Trzeba również wspomnieć o plemieniu Hamar, które słynie z pięknych kobiet. Panie barwią swoje włosy czerwoną glinką, noszą eleganckie, skórzane spódnice wyszywane muszelkami i chętnie zakładają liczne bransoletki. Odwiedziny plemion to szansa na poznanie prawdziwego, najbardziej realnego oblicza Etiopii, w której ludzie wierni są swoim obyczajom, wierzeniom i kulturze własnego plemienia.

Wyjątkowa podróż

Wycieczka do Etiopii to szansa na poznanie wyjątkowych osób. Zgłębiamy kulturę rdzennych mieszkańców, poznajemy ich historię i zaczynamy rozumieć ich mentalność. Obcujemy z nadzwyczajnym ekosystemem i dajemy sobie szansę na przeżycie niezapomnianych chwil.