Wiele kobiet unika lekarzy ginekologów, mimo że tak dużo mówi się na temat profilaktyki raka szyjki macicy oraz raka piersi. Być może trudno w to uwierzyć, ale nadal zdarza się, że pierwszą wizytę u ginekologa pacjentki odbywają dopiero, gdy są w ciąży. Oczywiście ciąża jest wskazaniem do regularnych kontroli lekarskich, jednak pierwsza rozmowa z ginekologiem powinna odbyć się znacznie wcześniej, a w kolejnych latach regularnie powtarzać.
Kontrolne wizyty u ginekologa
Poradnia ginekologiczna to miejsce, do którego mogą zgłosić się pacjentki z dolegliwościami dotyczącymi żeńskich narządów rozrodczych, jak i kobiety zdrowe. Te ostatnie powinny regularnie wykonywać badania profilaktyczne, dzięki którym możliwe jest uzyskanie rzetelnych informacji na temat stanu zdrowia i wykrycie nowotworów we wczesnym etapie ich rozwoju.
Podczas wizyty kontrolnej wykonuje się badanie ginekologiczne, ale również cytologię (co najmniej raz na trzy lata) i USG narządu rodnego (zalecane raz w roku). Ginekolog może również wykonać USG piersi, a z pewnością powinien przypomnieć pacjentce o samodzielnym badaniu piersi.
Poradnia ginekologiczna a planowanie ciąży
Co prawda nie ma przepisu mówiącego o tym, że kobieta, która stara się o dziecko musi odwiedzić ginekologa, ale jeśli planujemy świadome macierzyństwo, warto wybrać się do poradni ginekologicznej i wykonać badania kontrolne. Być może w organizmie toczy się stan zapalny, a pacjentka nawet nie zdawała sobie sprawy z występowania infekcji? Niektórzy lekarze zlecają również badania hormonalne, zwłaszcza gdy pacjentka twierdzi, że stara się o dziecko dłuższy czas, a starania okazują się bezowocne.
Podczas takiej wizyty lekarz może zalecić przyjmowanie kwasu foliowego, może również poinformować, w którym dniu cyklu warto wykonać test ciążowy oraz kiedy ciężarna pacjenta powinna zgłosić się na pierwszą wizytę.
Prowadzenie ciąży i antykoncepcja
Najczęstszymi pacjentkami lekarzy ginekologów są kobiety ciężarne. Poradnia ginekologiczna zwykle po raz pierwszy przyjmuje pacjentki w 6-8 tygodniu ciąży, co stanowi najodpowiedniejszy moment na pierwsze badanie USG. Ginekolog jest w stanie określić, czy mamy do czynienia z ciążą wewnątrzmaciczną, sprawdzić, jak się ona rozwija oraz określić jej wiek. Oprócz tego zleca badania biochemiczne z krwi i moczu.
W dalszej kolejności opieka nad ciężarną polega na kontrolowaniu przebiegu ciąży, stanu zdrowia matki i rozwoju płodu. Lekarz wykonuje kolejne badania ginekologiczne oraz USG, kontroluje masę ciała pacjentki i ciśnienie tętnicze krwi, zleca również wykonanie szeregu badań. Niektóre badania powtarzane są w czasie ciąży kilkukrotnie, inne wykonuje się tylko raz. Nowoczesna poradnia ginekologiczna jest do dyspozycji ciężarnych pacjentek niemal przez cały czas. Jeżeli z ciążą dzieje się cokolwiek niepokojącego, nie należy czekać do wyznaczonej wizyty, a jak najszybciej zgłosić się do lekarza prowadzącego ciążę.