Pomysły na dekoracje okien w salonie – jaki materiał na zasłony wybrać?

Okna dają wiele możliwości jeśli chodzi o dekorowanie – elementem, który, na który warto zwrócić uwagę są przede wszystkim zasłony.

Jakie zasłony wybrać

Wybór zasłon jest o tyle istotny, że mogą one być jednym z pierwszych rzucających się w oczy elementów po wejściu do danego pomieszczenia. Na jaki model się zdecydować? Po pierwsze, nie powinny być one krótsze niż firanki. Jeśli więc mamy okna zajmujące całą ścianę, dobrym rozwiązaniem są zasłony do ziemi – długość powinna być idealnie dopasowana do długości firanki, z pozostawieniem kilku centymetrów wolnego miejsca nad ziemią. Zasłony w jasnych kolorach optycznie powiększą przestrzeń w pomieszczeniu, co ma znaczenie szczególnie w małych pokojach. Przykłady pięknych modeli znajdziecie tu: tekstylia – MyHoneyHome.pl. Najbardziej klasyczne zasłony to te bez wzorów, o jednolitej barwie. Taki ich rodzaj doda pokojowi, w którym wiszą elegancji.

Na jakie materiały się zdecydować

Jedną z najważniejszych kwestii jest wybór zasłon. Jeśli chcemy aby w oknach zawisły ciężkie kotary w stylu glamour, warto pomyśleć o aksamicie w głębokim kolorze – szmaragdowa zieleń czy bordo przydadzą im prawdziwie teatralnego charakteru. Jeżeli z kolei zależy nam na elegancji, ale w lżejszym wizualnie wydaniu, dobrym wyborem będzie pięknie odbijający światło szantung. Jest on materiałem nieczęsto spotykanym, dlatego jego użycie stanowi oryginalny pomysł, jeśli chodzi o wystrój wnętrz.

Szycie na wymiar

Szycie firan i zasłon na wymiar jest o tyle dobrym rozwiązaniem, że pozwala dopasować rozmiar nawet w niestandardowych oknach. Może być jednak dużo droższe niż kupienie gotowych zasłon. Warto pamiętać, że w renomowanych sklepach zawsze istnieje opcja dopasowania sprzedawanych, uszytych już modeli i docięcia ich pod wymiar okna. Szycie zasłon na wymiar ma sens, kiedy na przykład decydujemy się na bardzo nietypowy materiał, który nie cieszy się popularnością lub też zależy nam na bardzo konkretnym, niedostępnym w sprzedaży odcieniu.

Zasłony są prawdziwą ozdobą okien – pozwalają też w dużym stopniu zdefiniować styl pomieszczenia. Warto wybrać takie, które będą eleganckie, ale zarazem funkcjonalne. Pamiętajmy, że niektóre materiały będą przepuszczać światło bardziej niż inne i nie zapewnią nam ciemności w pomieszczeniu.