Owczarek niemiecki – cechy charakterystyczne rasy

Owczarek niemiecki to jedna z najpopularniejszych na świecie ras psów. Jest mądry, bystry i chętny do nauki, dlatego często wykorzystuje się go do pracy w policji i w ratownictwie. Świetnie nadaje się też na domowego pupila, ponieważ ma przyjacielski charakter i dobrze dogaduje się z dziećmi.

Jak wygląda owczarek niemiecki?

Owczarek niemiecki to duży pies. Przedstawiciel tej rasy osiąga do 65 cm w kłębie i waży między 30 a 45 kg (w przypadku suk jest to kolejno 60 cm i 22-32 kg). Ma mocną i proporcjonalną sylwetkę, charakteryzującą się prostym grzbietem, silną klatką piersiową i długim, lekko opadającym zadem. Odnośnie do szaty, istnieją dwa typy owczarków niemieckich – krótkowłose i długowłose. Umaszczenie zwierząt jest zazwyczaj czarne z podpaleniem w kolorze brązowym, rudym, czerwonym lub szarym.

Cechy i usposobienie owczarka niemieckiego

Owczarek niemiecki nie jest psem dla każdego, ponieważ ma duży temperament i silny charakter. W związku z tym potrzebuje konsekwentnego, stanowczego i zdecydowanego właściciela, który przykłada dużą wagę do wychowania zwierzęcia. Gdy trafi na odpowiednią osobę, staje się niezwykle posłuszny, lojalny i wierny. Co ważne, jest oddany nie tylko swojemu panu, ale całej jego rodzinie. Do obcych zachowuje z kolei odpowiedni dystans i traktuje ich z pewną dozą nieufności. Dzięki temu stanowi doskonałego stróża, który gotowy jest bronić domostwa przed ewentualnymi intruzami.

Co ważne, owczarek niemiecki ma przyjacielskie usposobienie i bardzo źle znosi samotność i nudę. Aby rozwijał się prawidłowo, musi mieć więc ciągły kontakt z człowiekiem, ponieważ pozostawiony sam sobie może stać się agresywny. Dlatego najlepiej, aby dużo czasu spędzał z rodziną, w tym również z dziećmi, z którymi dobrze się dogaduje – jest wobec nich tolerancyjny i chętnie się z nimi bawi. Ze względu na duże rozmiary owczarka niemieckiego należy jednak kontrolować jego kontakty z najmłodszymi, aby zwierzak przez przypadek nie zrobił im krzywdy.

Jednym z ważnych wyróżników tej rasy psów jest również nieprzeciętna inteligencja. Owczarek niemiecki  bardzo chętnie przyswaja nowe rzeczy i przychodzi mu to z niebywałą łatwością. Warto więc zapewnić zwierzęciu odpowiednią dozę rozrywki i uczyć go różnych komend czy poleceń. Należy także zadbać o jego rozwój fizyczny. Nie wolno bowiem zapominać, że owczarek niemiecki jest bardzo żywiołowy i ma w sobie niespożyte zasoby energii, w związku z czym potrzebuje bardzo dużo aktywności.  Z tego względu, psa najlepiej hodować w domu z ogrodem. Dzięki temu można zapewnić mu odpowiedni komfort i swobodę, a także dostateczną ilość ruchu na świeżym powietrzu.

Jak dbać o owczarka niemieckiego?

Pielęgnacja owczarka niemieckiego jest bardzo prosta. Wystarczy dostarczać mu odpowiednio zbilansowane pokarmy, a także raz w tygodniu dokładnie go wyczesać. Kąpiele nie muszą być częste. Ponadto, trzeba pamiętać o regularnym skracaniu pazurów oraz usuwaniu nadmiaru woskowiny z uszu. Warto też zwrócić uwagę na typowe dla tej rasy problemy ze stawami. W przypadku niepokojących objawów trzeba zgłosić się do weterynarza.