Odszkodowanie nie jest satysfakcjonujące – co robić?

Przydarzył ci się wypadek komunikacyjny, w którym zostałeś poszkodowany, a kwota wypłacona przez ubezpieczyciela jest według ciebie zaniżona? Nic straconego – możesz złożyć odwołanie od decyzji zakładu ubezpieczeń. Możliwe, że uda się wyegzekwować większą, należną ci kwotę odszkodowania.

 

Jak walczyć o wyższe odszkodowanie?

Od decyzji zakładu ubezpieczeń, przyznającej nam zaniżone odszkodowanie, można się odwołać. Dzięki temu istnieje szansa na uzyskanie większej sumy pieniężnej, która pokryje w całości szkodę, która została nam wyrządzona. Zaniżanie odszkodowania to niestety bardzo częsta praktyka stosowana przez ubezpieczycieli. Stosują oni różne metody. Jedną z najpopularniejszych jest przeliczanie naprawy auta z uwzględnieniem nieoryginalnych części. Na złożenie odwołania od decyzji ubezpieczyciela mamy stosunkowo dużo czasu, ponieważ nasze roszczenie przedawnia się dopiero z upływem trzech lat. W pewnych przypadkach okres ten jest jeszcze dłuższy. Wynosi on dziesięć lat, jeżeli szkoda przez nas poniesiona wynika z popełnienia czynu niedozwolonego. Natomiast w przypadku, kiedy szkoda wynika z popełnionego przestępstwa, okres przedawnienia wynosi aż dwadzieścia lat. Pamiętajmy jednak, by złożenia odwołania nie odkładać na ostatnią chwilę – im dłużej zwlekamy, tym większa szansa, że zapomnimy o terminie, a wówczas możliwość dochodzenia należnej nam kwoty odszkodowania przepadnie na zawsze. Najlepiej zajmijmy się tą sprawą tak szybko, jak jest to dla nas możliwe.

 

Kto może pomóc?

Jeśli nie czujemy się na siłach, aby samodzielnie dochodzić większej kwoty odszkodowania, możemy skorzystać z profesjonalnej pomocy. Porady może udzielić nam adwokat lub radca prawny Łódź, Warszawa czy inne duże miasta to miejsca, gdzie wybór kancelarii adwokackich czy radcowskich jest ogromny, a ceny ich usług bardzo konkurencyjne. Rzetelny prawnik pomoże w prawidłowym sformułowaniu odwołania, a także dopilnuje wszelkich formalności, aby było ono rozpatrzone w sposób dla nas pozytywny.