Niemowlak i polskie lato – na co powinniście uważać?

Baby in bathroom towel background empty space.

Polskie lato stało się mocno kapryśne. Wysokie temperatury i porywiste wiatry sprawiają, że młodzi rodzice, poszukują odzieży i dodatków zapewniających maksymalny poziom komfortu i ochrony niemowlaka podczas spacerów. Jednym z najtrudniejszych zakupów wiąże się z tym, jaki kocyk dla dziecka wybrać, aby podczas wakacyjnych przechadzek miało ono zapewnione ciepło, ale i swobodny dostęp powietrza.

Kocyk dla dziecka – czym się kierować przy wyborze?

Większość młodych rodziców, kupując kocyk dla dziecka popełnia ten sam błąd – wybierają najbardziej miękki i przyjemny w dotyku. Tymczasem są to przeważnie produkty wykonane z popularnego materiału minky, a więc polaru utkanego z włókien poliestrowych. Biorąc pod uwagę, iż temperatury w okresie od czerwca do sierpnia osiągają nawet trzydzieści pięć stopni Celsjusza, nie jest to dobry wybór. Taki kocyk dla dziecka nie przepuszcza powietrza, co w konsekwencji może doprowadzić do pojawienia się potówek na powierzchni niemowlęcej skóry.

Aby zapewnić dziecku maksymalny poziom komfortu i bezpieczeństwa najlepiej wyposażyć się w kocyki bawełniane lub bawełniano-bambusowe. Ich naturalny skład, bez dodatku sztucznych barwników nie rodzi obaw, że pojawiają się u niemowlęcia reakcje alergiczne.

Warto również wybierać na lato kocyk dla dziecka bez dodatkowego wypełnienia ocieplającego i usztywniaczy. Dzięki temu będzie on otulał się wokół niemowlęcia dając mu poczucie komfortu.

Jakie wymiary powinien mieć kocyk dla dziecka?

Kocyk dla dziecka w jednym rozmiarze, stosowany zarówno do okrycia niemowlęcia w wózku, jak i do łóżeczka czy kołyski nie będzie dobrym rozwiązaniem. Podczas spacerów do gondoli najlepiej zastosować ten o wymiarach 100×120 cm. Wówczas nie będzie konieczności składania kocyka na pół, co w efekcie doprowadzałoby do przegrzewania się niemowlęcia w okresie upałów.

Wybierając kocyk dla dziecka do łóżeczka rozmiar powinien być nieco większy. Zwykle ok. 120×180 cm 140×200 cm. Jest to praktyczne rozwiązanie z punktu widzenia szybkiego wzrostu dziecka. Większy kocyk będzie mógł być wykorzystywany dłużej.

Oferta kocyków dla dziecka może przyprawić niejednego rodzica o zawrót głowy. Nie warto przy zakupie kierować się jednak wzorami czy miękkością materiału, bo to nie one decydują o komforcie dziecka. Kocyk dla dziecka powinien być wykonany z naturalnego materiału, który będzie zarówno otulał niemowlę, jak i zapewniał dopływ powietrza.