Nerwica żołądka – jak sobie z nią radzić?

Nerwica żołądka

Nerwica żołądka to choroba psychosomatyczna, w której konkretne objawy ze strony układu pokarmowego – takie jak bóle żołądka, wymioty czy biegunki – są efektem problemów w sferze psychologicznej pacjenta, np. nadmiernego stresu. Na szczęście z tym schorzeniem można sobie poradzić!

Z tekstu dowiesz się:

  • czym jest nerwica żołądka,
  • jak się objawia nerwica żołądka,
  • jak sobie radzić z nerwicą żołądka,
  • jak leczy się nerwicę żołądka.

Nerwice to grupa bardzo zróżnicowanych zaburzeń, w których powstawaniu i przebiegu istotną rolę odgrywają czynniki psychologiczne. Nerwice mogą dawać konkretne objawy fizyczne. Do nerwic zalicza się m.in zaburzenia lękowe, czyli tzw. lęki fobiczne, wywoływane obiektywnie niegroźnymi czynnikami: zjawiskiem, obecnością zwierzęcia czy przedmiotu. Inna odmiana nerwicy to zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne, czyli tzw. nerwica natręctw. Polega ona na występowaniu u pacjenta nawracających, natrętnych myśli lub przymusowych zachowań. Do grupy nerwic zalicza się także zaburzenia lękowe z napadami lękowymi, zaburzenia depresyjne i lękowe, a nawet nerwicę hipochondryczną. W takim wypadku pacjent jest przekonany o swojej chorobie, mimo że nie występują u niego żadne objawy albo objawy występują, ale wciąż nie zdiagnozowano u niego żadnej konkretnej choroby.

Nerwica żołądka – co to jest?

Nerwica żołądka to schorzenie o charakterze psychosomatycznym. U pacjenta występują objawy typowe dla chorób układu pokarmowego, ale nie są one wywoływane przez konkretną chorobę gastryczną, ale problemy natury psychologicznej. Mogą to być np. przewlekły, bardzo silny stres, długotrwałe stany lękowe i depresyjne, intensywne fobie. Nerwica żołądka nie jest więc łatwa w diagnozowaniu, tym bardziej że jej nasilenie może wystąpić po dość długim czasie po sytuacji stresowej czy stanach lękowych. Lekarzowi może być więc trudno połączyć te fakty.

Nerwica żołądka – objawy

Jak już wcześniej wspomniano, objawy nerwicy żołądka są typowe dla przeróżnych chorób układu pokarmowego i mogą obejmować:

  • silne, przewlekłe bóle brzucha,
  • skurcze żołądka,
  • naprzemienne zaparcia i biegunki,
  • wymioty,
  • uczucie ciężkości żołądka,
  • wzdęcia,
  • brak apetytu,
  • nadmierne wydzielanie gazów,
  • trudności z przełykaniem.

Nerwica żołądka – jak sobie radzić?

Leczenie nerwicy żołądka to działanie wielopłaszczyznowe. Jeśli jej przyczyną jest nadmierny stres, trzeba się starać go ograniczać, ale oczywiście nie da się zupełnie wyeliminować go z naszego życia. Warto wziąć kilka dni urlopu, oderwać się od pracy, wyjechać gdzieś z bliskimi, zrelaksować się. Ważne jest też odnalezienie równowagi między życiem rodzinnym i zawodowym oraz pamiętanie o odpowiedniej ilości snu. Skuteczne mogą się okazać nauka technik relaksacyjnych czy zajęcia jogi, które pomogą się odstresować i pozbyć negatywnych emocji. Oczywiście w wielu przypadkach może pomóc psycholog – i to nie tylko w przypadku nerwicy żołądka wywołanej stresem, ale również tej będącej efektem fobii czy stanów lękowych.

Nerwica żołądka – metody leczenia

Nerwica żołądka bardzo często wymaga jednak jeszcze bardziej specjalistycznego podejścia. Jeśli towarzyszy depresji, konieczna jest pomoc psychiatry i wdrożenie leczenia, np. przy pomocy leków przeciwdepresyjnych. Lekarz rodzinny, internista lub gastrolog pomoże się uporać z somatycznymi objawami nerwicy żołądka: bólami, wzdęciami, nudnościami, stosując leczenie objawowe. Bardzo przydatne bywa również wsparcie dietetyka, który ułoży jadłospis nieobciążający układu trawiennego. Zazwyczaj zalecana jest lekkostrawna dieta z częstymi, ale niewielkimi posiłkami.

Nerwica żołądka jest schorzeniem uciążliwym i trudnym w diagnostyce, ale można je leczyć. Dlatego jeśli zauważymy u siebie niepokojące objawy, zawsze należy szukać specjalistycznej pomocy.

Źródła:

https://www.researchgate.net/publication/283343970_Kiedy_podejrzewac_podloze_psychiczne_w_zaburzeniach_ukladu_pokarmowego

https://podyplomie.pl/publish/system/articles/pdfarticles/000/010/244/original/60-62.pdf?1472643544

http://www.czytelniamedyczna.pl/1616,bol-psychogenny.html