Najsłynniejsze srebrne monety świata – sprawdź!

Wśród używanych w obiegu pieniędzy, rozróżnia się okazy kruszcowe, papierowe oraz metalowe. W Polsce podstawową jednostką monetarną jest złoty. Warto wiedzieć, jakie monety były używane w przeszłości w innych zakątkach świata.

Monety sycylijskiej mafii

Numizmaty te stanowią świadectwo ciemnych interesów włoskich ojców chrzestnych. Historyczne srebrne monety były używane przez członków mafii dwieście lat temu. Wybito je na terytorium Włoch. Służyły one do opłacanie haraczy. Monety zostały wykonane ze srebra próby 833/1000 oraz kruszcu 900/1000. Na awersie monety o nominale 120 grana znajduje się popiersie króla Ferdynanda II Burbona, którego kochały niższe warstwy społeczeństwa neapolitańskiego – lazzaroni. Wraz z upływem lat, rządy władcy Obojga Sycylii doprowadziły do wybuchu rewolucji. Rewers modelu został ozdobiony sześciopolową tarczą herbową. Na awersie monety pięciolirowej znajduje się popiersie Wiktora Emanuela II, będącego królem zjednoczonych Włoch. Rewers został natomiast ozdobiony herbem sabaudzkim pod koroną.

Tybetańska moneta

Ga-den Thangka używana była na przełomie XIX i XX wieku. Jej nazwa nawiązuje do siedziby Dalajlamy. Moneta uznawana jest za jeden z najpiękniejszych okazów na świecie. Na awersie modelu znajduje się zdobiony relief, przedstawiający osiem symboli szczęścia, uznawanych przez buddyjską religię. Należy do nich: chakra, padma, chattra, shrivatsa, survana matsya, dhvaja, shankha oraz kalasha. Monety uznawane są przez kolekcjonerów za jedne z najbardziej pożądanych obiektów na rynku numizmatycznym. Zostały one wykonane ze srebra, a ich średnica wynosi 27 mm.

Złote monety Napoleona III

Replika franków cesarza Francji została wykonana w najwyższej jakości menniczej, ze srebra próby 999/1000. Platerowano ją czystym złotem. Moneta próbna, o nominale 100 franków, przez wielu kolekcjonerów zaliczana jest do najcenniejszych okazów.  W 2008 roku na nowojorskiej aukcji numizmat w złocie z gładkim rantem cesarza Napoleona III z 1861 roku został wyceniony na 25 300 dolarów amerykańskich. Replika została wybita przez Mennicę Berlińską, uznawaną za najstarszy tego typu zakład na świecie.

Istnieje wiele monet, które zapisały się na kartach dziejów świata. Ich repliki są pożądane przez wielu kolekcjonerów. Warto zatem pomyśleć o zakupie okazów, których pierwowzory znajdowały się na dworze królów lub ważnych władców.