Mobilizacja blizny po cesarskim cięciu

Odpowiednie zadbanie o bliznę po cesarskim cięciu jest ważnie nie tylko ze względu na walory estetyczne brzucha młodej mamy. Bliznę po cc trzeba smarować i mobilizować przede wszystkim dla własnego komfortu i zdrowia, szczególnie jeśli planujemy kolejne ciąże.

Blizna po cesarskim cięciu to specyficzna blizna pooperacyjna. Znajduje się w dole brzucha, jest stosunkowo niewielka. Jej umiejscowienie jednak często powoduje, że świeżo upieczone mamy – właścicielki blizn po cc boją się ją urazić, dotknąć, a nawet wyprostować się. To błąd! To właśnie pozostawienie blizny po porodzie przez cc „samej sobie” może spowodować, że tkanki zrosną się ze sobą, co może stanowić problem przy kolejnej ciąży, ale nie tylko. Zrosty w bliźnie po cc mogą być powodem szeregu nieprzyjemnych dolegliwości.

Jak zadbać o bliznę po cesarskim cięciu

Cięcie cesarskie to operacja, w której przecina się wiele warstw powłok brzusznych. Dlatego ta blizna, który widzimy na skórze to jedynie „wierzchołek góry lodowej”. Wbrew pozorom dla blizn w środku nie jest korzystny bezruch. Tak naprawdę zaraz po „pionizacji” należy funkcjonować normalnie, bez dźwigania, sportu, wysiłku, ale opieka nad dzieckiem, prysznic, przygotowanie przekąski w kuchni – są jak najbardziej wskazane. Świeże powietrze to największy sprzymierzeniec blizny po cesarskim cięciu.  Drugi sprzymierzeniec to regularne nawilżanie. Już po 4-5 tygodniach warto zacząć już pracę z fizjoterapeutą, który nie tylko nauczy odpowiedniego masażu i mobilizacji blizny po cc, ale zbada także stan kresy białej i powięzi mięśniowej brzucha. Proste ćwiczenia polegające na spinaniu mięśni poprzecznych brzucha potrafią zdziałać cuda. Dzięki temu brzuch wraca szybciej do normalnego wyglądu, ale także nie osłabia postury ciała. Dzięki temu unikniemy na przykład bólu pleców.

Mobilizacja blizny po CC

Fizjoterapeuta z pewnością będzie kłaść duży nacisk na mobilizację blizny po cesarce. Mobilizacja to masaż, który zapobiega zrostom, ściąganiu skóry z boków blizny, który uelastycznia i wyraźnie spłyca bliznę. Z pewnością mobilizacja będzie się odbywała nie tylko w gabinecie, a do domu zadawana będzie „praca domowa” polegająca na codziennym masażu.

Po masażu stosować warto specjalne preparaty na blizny na przykład, żel na blizny, oraz plastry na duże blizny. Specjalistyczne preparaty na blizny po cesarce nie tylko spłycają bliznę i poprawiają jej wygląd, ale także znacznie zwiększają komfort gojenia się blizny. Eliminują uczucie ciągnięcia, swędzenia i suchości.