Miniaturowe pieski – czy tylko dla dam?

Mawia się, że pies jest prawdziwym przyjacielem człowieka. To najprawdziwsza z prawd i przekonujemy się o tym wielokrotnie. W mediach można usłyszeć o mnóstwie zdarzeń, kiedy to ratuje się psiaki, ale i same psiaki ewidentnie wykazują tęsknotę za swoimi właścicielami, chociażby czuwając przy ich grobach. Coraz więcej ludzi decyduje się na to, by w ich domostwie zagościł nowy członek rodziny w postaci psiego pupila. W każdym bloku można znaleźć co najmniej kilka rodzin, które postawiły na czworonożnych przyjaciół, i to nierzadko w liczbie większej niż jednego osobnika.

Małe psy rasowe w domu

Co ważne, dziś nie trzeba mieć wielkiego domu z przepastnym ogrodem, by móc mieć psa. Są takie rasy, którym wystarczy maksymalnie kilkadziesiąt minut spaceru, a resztę spokojnie spędzają w domu ze swoimi właścicielami. Mówi się o nich pieski do torebki albo wersja kieszonkowa. Złośliwcy określają je szczurami, jednak mamy do czynienia z uroczymi psiakami, które również stają się wyjątkowymi przyjaciółmi, a przy tym z powodzeniem można im stworzyć odpowiednie warunki do życia w domu. Naszym tematem stają się zatem małe psy rasowe. Poznajmy je!

Yorkshire Terrier

Małe psy rasowe, które coraz częściej goszczą w naszych domostwach, to między innymi Yorkie należące do grupy terrierów. Warto zwrócić uwagę na fakt, że mylnie określa się, iż występują Yorki miniaturki, królewskie czy olbrzymie. Występuje bowiem jedna rasa – York Terrier. Co warto o nich wiedzieć? Ich masa waha się od 2 do 3,5 kg, choć można spotkać większe. Nie mają sierści, za to długi jedwabisty włos, dzięki czemu są idealne dla alergików. Wyróżnia je spryt, inteligencja i wręcz nienawiść do samotności. Poza tym kochają zabawę, ale łatwo się nudzą.

Właściciele muszą odpowiednio zadbać o wychowanie Yorków, ponieważ w innym wypadku mogą wejść na głowę, a ponadto stają się szczekliwe i łobuzują. Te małe psy rasowe wymagają także odpowiedniej pielęgnacji – kąpieli raz na tydzień lub dwa i codziennego wyczesywania, by nie skołtuniły się im włosy. Poza tym mają wrażliwe układy pokarmowe, dlatego konieczne jest stosowanie precyzyjnie dobranej karmy, wysokiej jakości, nie podejmowanie zmiany na inną, jeśli nie zachodzi uzasadniona konieczność. Nie powinno się ich również dokarmiać.

Poza tym mamy do czynienia z naprawdę uroczymi psiakami, które nadają się dla każdego, oprócz małych dzieci, głównie ze względu na to, że są miniaturowe, więc pociecha mogłaby łatwo zrobić takiemu pieskowi krzywdę.

Yorshire Terrier Biewer

To kolejne rasy psów miniaturek z yorków, a dokładniej mówiąc Biewery. Tutaj warto przytoczyć pokrótce historię, skąd się wzięły. Mianowicie niemieckie małżeństwo Biewerów, hodujących niegdyś Yorshire Terrier, dostało w którymś miocie pieski z białą sierścią. Postanowili wyhodować taką rasę, która bardzo im się spodobała.

Biewery wyróżniają się umaszczeniem tricolor, ale pod względem charakteru są podobne do wcześniej wspomnianych yorków. Ich masa waha się do 2 do 4 kg. W pielęgnacji liczy się stosowanie kosmetyków do sierści białej. Biewery nie zostały uznane przez FCI, za to przez ZWKP tak. W Polsce można je spotkać na każdej wystawie, przy czym nie mogą dostać Inter Championatu.

Maltańczyki

Rasy psów miniaturek, które mogą się pochwalić najdłuższą historią, to Maltańczyki. Tutaj możemy mówić o rasie, które nadaje się tak dla dorosłych, jak i dla małych dzieci. Maltańczyki uwielbiają dzieci, za to nie znoszą samotności. Poza tym są bardzo przyjazne, towarzyskie i nie sposób wygonić je na długi spacer.

Maltańczyki to małe psy rasowe, które mają bardzo długi, prosty i jedwabisty włos. Prawie wcale nie gubiony, a do tego o białym umaszczeniu. Psy te nie linieją, a strzyżenie wymagane jest wręcz sporadycznie. Codziennie za to trzeba czesać ich włosy i pielęgnować oczy. Maltańczyki swoim właścicielom mogą towarzyszyć nawet 14-16 lat, a przy tym są posłuszne i szybko się uczą.

Pinczer miniaturowy

Z Niemiec przywędrowały do nas małe psy rasowe – pinczerki, które mogą ważyć do 4 kg, a choć nie zmieścimy ich w kieszeni, to w dużej kobiecej torebce już z pewnością tak. Mówi się, że ich sylwetka powinna zamykać się w zarysie kwadratu. Mają charakterystyczne, wysoko osadzone uszy, stojące bądź złamane w kształcie litery V. Wysoko jest również osadzony ogon. Ich sierść jest łatwa w pielęgnacji. Poza tym nie trzeba stawiać na szczególne zabiegi pielęgnacyjne. By sierść utrzymać w doskonałej kondycji, wystarczy zastosować miękką szczotkę lub gumową rękawicę raz w tygodniu.

Co do charakteru, są bystre i bardzo spostrzegawcze, ale nie wykazują zbyt dużego zaufania w stosunku do obcych osób. Z tego powodu mogą być szczekliwe. Przywiązują się maksymalnie do dwóch członków rodziny. Pinczerka trzeba umieć sobie wychować. Na pewno nie można go traktować, jak luksusowej zabawki.

Welsh Corgie Pembroke

Opowiadając o tym, jak wyglądają rasy psów miniaturek, nie można pominąć piesków angielskiej królowej Elżbiety II, czyli rasy Corgie. Te małe psy rasowe charakteryzują się wyjątkowo krótkimi nóżkami, przez co pieski całe swoje życie sprawiają wrażenie uroczych szczeniaków.

Mówi się, że ta rasa prawdopodobnie pochodzi od karłowatych psów sprowadzonych przez Wikingów, na tereny dzisiejszej Walii. Welsh Corgie Pembroke są malutkie, przypominają liski, ale cechuje je spostrzegawczość oraz czujność. W wychowaniu nie sprawiają większych problemów, jednak pilnie bronią własnego terenu. Poza tym świetnie znoszą towarzystwo dzieci, a przy innych zwierzętach nie brakuje im opanowania i pewnej dozy tolerancji. Są oddane, przyjacielskie i szybko przyswajają sobie nowe umiejętności.

Rasy psów miniaturek, które wybierają gwiazdy

Każda z tych ras jest chętnie wybierana przez gwiazdy showbiznesu. Yorki możemy spotkać na rękach lub w torebkach Paris Hilton, Anny Korcz czy Ashley Tisdale. Za takiego rasowego psiego przyjaciela trzeba zapłacić od 1500 do 3000 zł. Biewery to małe psy rasowe, które mogą kosztować nawet 5000 zł, ale akurat ta rasa nie zyskała jeszcze tak dużej popularności.

Na przyjaźń z Maltańczykiem zdecydowały się między innymi Kora Jackowska czy Edyta Herbuś, ale i Bartek Kurek, a za tę przyjaźń, przyjdzie nam zapłacić mniej więcej tyle samo, co za Biewery. Podobne koszty wiążą się z nabyciem Corgie, na które zdecydowała się nie tylko Królowa Elżbieta II, ale i Małgorzata Foremniak.

W rękach Paris Hilton zagościła jeszcze jedna rasa, a mianowicie pinczer, którego cena wynosi od 1200 do 3000 zł. Ashton Kutcher także ma przyjaciela pinczerka.

Małe psy rasowe mogą być równie kochanymi i towarzyskimi przyjaciółmi, co rasy psów średnich czy dużych. Ich atutem jest jednak wielkość, która powoduje, że stają się niezwykle urocze. Ponadto z powodzeniem nadają się do domów, nawet małych mieszkań, a i ich pielęgnacja nie stwarza większych problemów. Jeśli rasy psów miniaturek do nas przemawiają, nic nie stoi na przeszkodzie, by pokusić się o którąś z powyższych.