Mata chłodząca dla psa jest niezastąpionym legowiskiem w upalne, letnie dni. Na rynku dostępnych jest wiele modeli takich mat. Czym kierować się podczas zakupu? Na co zwracać uwagę?
Zalety maty chłodzącej dla psa
Czworonogi źle znoszą wysokie temperatury, głównie jednak cierpią bardzo młode psy, suczki w ciąży oraz psi seniorzy. Jest to szczególnie dotkliwe dla psów posiadających długą sierść, otyłych oraz o ciemnym umaszczeniu. Niektóre rasy są wyjątkowo wrażliwe na promienie słoneczne. Boksery, mopsy czy buldogi mają krótkie i spłaszczone pyszczki, co utrudnia właściwą wentylację i chłodzenie.
Mata chłodząca dla psa może być ustawiona zarówno w domu, jak i w samochodzie w zacienionym miejscu. Ważne, aby tuż przy niej zostawić psu miskę ze świeżą wodą. Dostęp do wody pitnej jest konieczny, aby nie doszło do odwodnienia, mogącego zakończyć się zgonem zwierzęcia. Większość dostępnych na rynku mat chłodzących wykonanych jest z wytrzymałego poliestru, który wypełniony jest wełną chłodzącą. Zanurza się ją na kilka minut w zimnej wodzie, a następnie delikatnie wyciska. Tego rodzaju mata trzyma chłód do 48 godzin. Często spotyka się także maty chłodzące z żelowym wkładem. Jest to nietoksyczna dla zwierząt substancja, którą można umieścić na kilka godzin w lodówce, co zapewnia lepsze chłodzenie psa.
Jak wybrać matę chłodzącą dla psa?
Decydując się na zakup maty chłodzącej, pod uwagę należy wziąć kilka ważnych czynników, w tym:
- Jakość materiałów – mata powinna być przede wszystkim wygodna dla czworonoga i odpowiednio miękka. Najlepiej, gdy nie posiada ostrych krawędzi ani wystających szwów, które mogłyby być zagryzione przez psa. Im grubsza mata, tym lepiej. Zmniejsza to ryzyko przebicia materiału pazurami.
- Wielkość maty – jej rozmiar musi być dopasowany do zwierzęcia. O ile kupno większej maty dla mniejszego psa nie jest problemem, tak już odwrotny zakup może stanowić pewien problem. Mata chłodząca dla psa powinna być w takim samym rozmiarze (lub większym) co legowisko.
- Łatwe czyszczenie – pies wchodzi na matę nierzadko z ubłoconymi łapami, dlatego ważne, aby mata była łatwa w czyszczeniu.
- Odporność na uszkodzenia – przed zakupem warto sprawdzić, czy mata nie zaciąga się z łatwością po przejechaniu po niej paznokciem. Jeśli tak, może nie sprawdzić się po bezpośrednim kontakcie ze znacznie grubszym pazurem psa.