Łyżwy dla dzieci – kupować czy nie?

Kiedy zbliża się zima, pogoda stwarza zupełnie nowe okoliczności: dla spacerów, zabawy i rekreacji. W pierwszym odruchu można ubolewać, że te sposoby spędzania wolnego czasu, do których zdążyliśmy się przyzwyczaić latem, teraz są absolutnie poza naszym zasięgiem.

Ale warto spojrzeć na nową sytuację z optymizmem – takim, który mówi że nowe warunki to idealne okoliczności do poznawania zupełnie nowych, czasem wręcz unikalnych zabaw. A chyba właśnie tak wypadałoby opisać jazdę na łyżwach, jako zabawę, która jest możliwa tylko przez krótki okres w roku. A jednak rodzice mogą się zastanawiać, czy warto uczyć dziecko korzystania z takich butów do jazdy, które pod podeszwami mają ostre jak brzytwa płozy.

Łyżwy dla dzieci – przydadzą się?

To, jak długo można jeździć na łyżwach, w przeszłości zależało przede wszystkim od kaprysów pogody. Żeby warunki do jazdy były odpowiednie, okoliczny krajobraz musiał ściąć lód. Obecnie mamy tę przewagę nad na przykład XIX-wiecznymi miłośnikami takiego rekreacyjnego łyżwiarstwa, że przez cały sezon zimowy mamy do dyspozycji specjalne lodowiska – otwierane z myślą o dzieciach i dorosłych, na czas zimowych rozrywek. I tutaj kryje się już pierwszy argument za tym, żeby zdecydować się na kupno pary łyżew dla pociechy – bo na to żeby potrenować na tafli będzie nawet cała zima, niezależnie od pogody. Kolejne argumenty są już trochę innej natury: bo dziecko warto nauczyć jazdy na łyżwach, żeby zadbać o jego harmonijny rozwój fizyczny. Taka jazda to idealna nauka łapania równowagi, poza tym uczy poruszania się z gracją, przyzwyczaja do wykonywania płynnych ruchów i sprawia że mały łyżwiarz staje się coraz bardziej świadomy swojego ciała. Poza tym, taka zabawa na lodowisku to masa frajdy i skuteczny odpoczynek po typowym dniu, pełnym pracy.

Kiedy już postanowi się podjąć poszukiwania dobrej pierwszej pary dziecięcych łyżew, koniecznie trzeba wybrać się do sklepu sportowego – do miejsca, gdzie są sprzedawane wyłącznie profesjonalnie wykonane buty do jazdy, akcesoria naprawdę dobrej jakości. To szczególnie ważne, jeśli zechce się wybrać takie łyżwy dla dzieci, które są regulowane: w ich przypadku jakość wykonania, zwłaszcza tych zatrzasków i mechanizmów, które zatrzymują cholewkę na konkretnej wielkości, to sprawa bezpieczeństwa dziecka. Ale kiedy już wybierze się dobrą parę, pozostaje czekać na termin otwarcia lodowiska i zacząć pierwsze lekcje trzymania równowagi i szusowania na łyżwach. Kto wie, może zimowa przygoda przerodzi się w wielką życiową pasję?