Leczenie zębów w ciąży jest konieczne w przypadku stanu zapalnego i infekcji, ponieważ mogą one zagrażać rozwijającemu się w macicy dziecku. Planowane zabiegi stomatologiczne najlepiej przeprowadzić w II trymestrze ciąży, natomiast nagłe przypadki należy leczyć natychmiast.
Czy leczenie zębów w ciąży jest bezpieczne?
Wiele przyszłych mam ma wątpliwości, czy leczenie zębów w ciąży jest bezpieczne dla rozwijającego się płodu. Kiedy zajdzie taka potrzeba, nie można czekać z wizytą do rozwiązania. Większość zabiegów stomatologicznych nie zagraża kobiecie ani jej dziecku. Co więcej, w przypadku nagłych stanów zapalnych ich przeprowadzenie jest konieczne. Klinika dentystyczna w Warszawie jest przygotowana do leczenia ciężarnych pacjentek.
Zęby można leczyć na każdym etapie ciąży, jednak planowane zabiegi najbezpieczniej wykonywać w II trymestrze, czyli między 14 a 26 tygodniem. Terapię w nagłych przypadkach należy podjąć natychmiast. Ważne są także wizyty kontrolne i profilaktyczne. Planuje się je zazwyczaj na początku, w połowie i pod koniec ciąży. Warto wspomnieć, że zaniechanie leczenia stomatologicznego przez ciężarną może prowadzić do groźnych powikłań. Choroby zębów zwiększają między innymi ryzyko przedwczesnego porodu.
Zabiegi stomatologiczne w ciąży
W ciąży niemal wszystkie zabiegi stomatologiczne są bezpieczne. Niektóre z nich jednak najlepiej przeprowadzić dopiero po pierwszym trymestrze ciąży, kiedy kończy się najważniejszy okres rozwoju płodu (kształtowanie narządów wewnętrznych i układu nerwowego). O ciąży należy poinformować lekarza na początku wizyty. Dzięki temu będzie mógł odpowiednio dopasować schemat leczenia i zastosować środki farmakologiczne przeznaczone dla ciężarnych.
Zabiegi stomatologiczne, które można przeprowadzać w ciąży to:
- leczenie próchnicy i uzupełnianie ubytków próchnicowych,
- profesjonalne oczyszczanie zębów i zabiegi higienizacyjne,
- usuwanie zębów (od II trymestru),
- usuwanie kamienia nazębnego (od II trymestru),
- leczenie kanałowe,
- leczenie ortodontyczne.
W uzasadnionych przypadkach w ciąży możliwe jest również wykonanie zdjęcia rentgenowskiego jamy ustnej. Lekarz stomatolog podejmuje decyzję o metodzie terapii i terminie jej przeprowadzenia po konsultacji oraz ocenie stanu uzębienia. Zabiegi, które można odłożyć (np. uzupełnienia protetyczne), zaleca się wykonać po porodzie. Natomiast wybielanie zębów nie jest wskazane przez cały okres trwania ciąży.
Ciąża a znieczulenie
W ciąży podczas przeprowadzania zabiegów stomatologicznych bez najmniejszego ryzyka można także zastosować znieczulenie miejscowe. Dzięki temu odbywają się one całkowicie bez bólu. Ma to wpływ na samopoczucie pacjentki. Najczęściej stosowane środki to lidokaina i artykaina. Są one bezpieczne dla kobiety i rozwijającego się płodu. Niewskazane są natomiast preparaty obkurczające naczynia krwionośne.