Krzyżyk dla chłopca. Co kupić na komunię?

Kiedy rozglądamy się za biżuterią, która ma stanowić prezent na komunię, i chcemy wybrać dewocjonalia dla syna, wnuczka czy chrześniaka, zwykle trafiamy na bogatą ofertę. Tym samym mamy twardy orzech do zgryzienia. Dlatego chcemy nieco ułatwić wam zadanie i przygotowaliśmy krótki przewodnik. Kluczem jest podział na klasykę i nowoczesność.

Tradycyjnie jako prezent na komunię dla chłopca wręcza się krzyżyk. Najczęściej rodzice lub chrzestni sięgają po metale szlachetne. Przy czym biżuteria na komunię – złota czy srebrna – zawsze powinna być minimalistyczna. Musi być też wykonana z największą starannością i dbałością o szczegóły. Chodzi przecież o pamiątkę na całe życie. Warto wybrać także krzyżyk, który naszym zdaniem spodoba się dziecku. Przystąpienie do sakramentu eucharystii to przecież dla wielu chłopców pierwsza okazja na założenie łańcuszka i tym samym wejście w biżuteryjny świat. Wracając jednak do krzyżyków… Mamy do wyboru modele klasyczne lub nieco bardziej nowoczesne. 

Propozycje dla wyznawców tradycji

W wariancie klasycznym krzyżyk może być ażurowy. Interesujący jest również model wykonany z dwukolorowego kruszcu, tzn. białego oraz żółtego złota. Mile widziane są też delikatne żłobienia. Równie ładnie prezentują się subtelne zdobienia w formie fakturowanego kruszcu. Ogólnie klasyka to wzory, które ujmują przede wszystkim swoją prostotą i ponadczasowym charakterem. Nie oznacza to jednak szablonowości, bo wystarczy np. wybrać prosty krzyżyk wykonany ze złota w trzech kolorach. Jest on jednocześnie tradycyjny, piękny i oryginalny. Delikatnością zachwyca również samo białe czy żółte złoto. Jako prezent na komunię dla Antosia, Tomka czy Michasia sprawdzi się też krzyżyk ze sprytnie ukrytymi, grawerowanymi elementami. Przecież dedykacja jako taka to forma wykorzystywana od stuleci.

Co zainteresuje wielbicieli nowoczesności?

Jeżeli chcemy podarować chrześniakowi wisiorek w nowoczesnej odsłonie, możemy sięgnąć np. po krzyżyk z niewielkimi, subtelnymi cyrkoniami, które w tym przypadku służą nie tyle walorom estetycznym, ile podnoszeniu wartości prezentu. Taki model będzie ładnie prezentował się z łańcuszkami zarówno o klasycznym, jak i gładkim splocie. A śledzącym najnowsze trendy polecamy krzyżyk ze złota ozdobiony szlachetnymi granatami. Warto tego typu wisiorek łączyć z delikatnymi łańcuszkami. Efekt glamour nie może przecież przyćmiewać sakralnego charakteru pierwszej komunii świętej. Z drugiej strony osobom, które uważają, że wisiorek dla chłopca nie powinien zawierać żadnych dekoracyjnych czy błyszczących elementów, podpowiadamy, że zawsze można kupić krzyżyk nawiązujący kształtem do tradycyjnego, jednak mający nieco większe rozmiary (unikajmy tylko efektu ciężkości). W ten sposób nadal będziemy mogli mówić o modernistycznym charakterze. Trzeba jedynie pamiętać, że wówczas dobiera się do niego grubszy splot łańcuszka. Podobnie rzecz ma się z krzyżykiem zrobionym ze stali. Za nowoczesny możemy uznać w zasadzie każdy model z niestandardowo i ciekawie wyprofilowanymi krawędziami.