Kiedy warto samodzielnie upiec chleb?

Domowy chleb jest idealny na każdą okazję. Możemy przyrządzać go na co dzień, lub przygotowywać podczas świąt, czy rodzinnej imprezy. Podanie świeżego, własnego chleba z pewnością zrobi ogromne wrażenie na gościach.

Pieczenie chleba od podstaw

Najważniejszą kwestią przy przygotowaniu domowego pieczywa jest dobranie odpowiedniej jakości składników. To dość wymagający wypiek, więc trzeba brać pod uwagę także ich ilość. Jeśli pieczemy chleb pierwszy raz powinniśmy pilnować się receptury. Co ważne do wyboru mamy dwie opcje, łatwiejszy chleb pieczony na drożdżach i wymagający nieco więcej pracy na zakwasie.

Na drożdżach

Ten sposób jest bardziej popularny szczególnie wśród początkujących osób. Może się wydawać, ze będą mniej smaczne niż chleb na zakwasie, nie jest to jednak prawda. Nie potrzeba do nich zbyt wielu składników i przygotujemy je bez wcześniejszego przygotowania. Zazwyczaj pieczenie zajmuje około 2-3 godzin, jednak na stronie www.najlepszewkuchni.pl znajdziemy pyszne i mniej czasochłonne wypieki. Doskonałym przykładem może być chleb z rodzynkami, na którego przygotowanie będziemy musieli poświęcić nieco więcej niż godzinę. Oczywiście cały czas przygotowania zależy najczęściej od tego jak długo będzie nam wyrastać ciasto drożdżowe.

Na zakwasie

Pierwszym skojarzeniem z domowym chlebem jest zakwas. Możemy przygotować go sami. Jeśli decydujemy się na chleb pszenny będziemy potrzebować mąki pszennej oraz wody. Pierwszego dnia dodajemy około 5 łyżki mąki do takiej samej ilości wody. Całość wlewamy do słoika. Przygotowany zaczyn powinien być gęsty. Pod żadnym pozorem nie zakręcajmy słoika, możemy go jednak przykryć gazą i odstawić w ciepłe miejsce na dobę. Przez kolejne cztery dni przygotowujemy sobie wyżej wymienione składniki w opisanych proporcjach. Tu następuje jednak pewna zmiana. Zanim włożymy nową porcję, musimy wyrzucić połowę zakwasu z dnia poprzedniego. Jak widać jest to dość pracochłonne. Chleb na zakwasie jest jednak bardzo zdrowy i zawiera wiele ważnych elementów odżywczych.