Jakie rodzaje badań laboratoryjnych kobieta powinna wykonać przed zajściem w ciążę?

badania-laboratoryjne

Podjęcie decyzji o zajściu w ciążę jest bardzo ważnym momentem w życiu każdej kobiety. Żeby mieć jednak pewność, że nie będzie się miało żadnych większych problemów z zajściem w ciążę i że już w trakcie ciąży będzie się mogło zapewnić właściwe warunki do rozwoju dla dziecka, warto jest najpierw się do tej ciąży właściwie przygotować. Jednym z najważniejszych elementów przygotowań do ciąży jest wykonanie najważniejszych badań diagnostycznych. Jakie badania są szczególnie zalecane kobietom, zanim zajdą w ciążę?

Podstawowe rodzaje badań laboratoryjnych dla kobiet przed zajściem w ciążę

Na początku niezbędne jest przede wszystkim sprawdzenie ogólnego stanu zdrowia u pacjentki. W tym celu powinno się wykonać przynajmniej podstawowe badania laboratoryjne, czyli:

  • Morfologia wraz z oznaczeniem grupy krwi z czynnikiem Rh – Badanie, które daje możliwość określenia ogólnego stanu zdrowia. Określenie czynnika Rh u obojga przyszłych rodziców umożliwia również wykluczenie powstania ryzyka konfliktu serologicznego w trakcie ciąży.
  • Oznaczenie poziomu glukozy we krwi – Również bardzo ważne badanie, które pozwala wykryć u pacjentki hiperglikemię (podwyższonego poziomu glukozy we krwi), która zwiększyłaby ryzyko wystąpienia cukrzycy ciążowej.
  • Badanie moczu – To badanie również pozwala określić ogólny stan zdrowia pacjentki, a także wykryć ewentualne infekcje dróg moczowych, które mogą później stanowić realne zagrożenie nie tylko dla matki, ale i dla rozwijającego się dziecka.
  • Badanie poziomu TSH – Badanie, które ma na celu określenie, mającej bardzo duży wpływ na rozwój układu nerwowego u dziecka, pracy gruczołu tarczowego. Badanie to jest szczególnie ważne w pierwszym trymestrze ciąży.
  • Testy na obecność chorób wirusowych – W celu zminimalizowania zagrożeń dla rozwijającego się później w brzuchu matki dziecka, w trakcie planowania ciąży warto jest wykonać badania w kierunku chorób wirusowych. Standardowo wykonywane są testy na HIV, na kiłę oraz testy na obecność wirusa zapalenia wątroby typu B.

Jak dodaje nasz rozmówca, lekarz specjalista z Ośrodka Leczenia Niepłodności Oviklinika w Warszawie: W przypadku obecności w rodzinie kobiety schorzeń związanych z mutacjami genowymi lub przy wielu już nieudanych próbach zajścia w ciążę, istotne jest również przeprowadzenie badań genetycznych, które pozwolą określić, czy u pacjentki mogą być jakieś problemy z zajściem w ciążę oraz ewentualne ryzyko powstanie u dziecka chorób genetycznych.

Określenie poziomu przeciwciał we krwi pacjentki

Bardzo ważnym elementem w trakcie planowania ciąży jest także wykonanie testów na obecność przeciwciał skierowanych przeciwko wirusom toksoplazmozy, różyczki i cytomegalii. Wszystkie te choroby w trakcie ciąży mogą bowiem stanowić realne zagrożenie dla zdrowia przyszłej matki i rozwijającego się dziecka. W przypadku niewykrycia przeciwciał zaleca się wykonanie odpowiednich szczepień.

Bardziej szczegółowe badania u pacjentek z chorobami przewlekłymi

Wskazane wyżej rodzaje badań nie zawsze są jedynymi, jakie zaleca się przeprowadzić u kobiet, które planują zajść w ciążę. Nieco inaczej zalecenia wyglądają u kobiet, które chorują przewlekle. W przypadku pacjentek, które chorują na cukrzycę, na padaczkę, które mają nadciśnienie tętnicze lub różnego typu schorzenia tarczycy, zanim zajdą w ciążę zaleca się przeprowadzenia bardziej szczegółowych badań, które pozwolą określić, czy ciąża nie będzie stanowiła żadnego zagrożenia ani dla nich, ani dla rozwijającego się w nich dziecka. Takie badania są już jednak wykonywane na zlecenie lekarza.