Należysz do osób, które lubią majsterkować? Twój samochód nie ma przed tobą tajemnic i większość napraw wykonujesz samodzielnie? W tym celu sukcesywnie uzupełniasz domowy warsztat o nowe narzędzia? Zastanawiasz się co na pewno powinno się znaleźć w nim do sprawnej i bezpiecznej obsługi twojego samochodu? Oto nasze propozycje.
Podnośnik żaba, koziołki i zestaw kluczy
Bez tego nie można wykonać najprostszej pracy serwisowej, czyli wymiany kół. Mając dwa komplety, możesz je wymienić samodzielnie, bez wizyty w zakładzie wulkanizacyjnym. W ten sposób oszczędza się nie tylko czas, ale również pieniądze. Aby cała praca była wykonana szybko i sprawnie, powinieneś mieć tzw. podnośnik typu żaba. Jest to podnośnik na rolkach, co ułatwia jego przemieszczanie. Duża poduszka, na której spoczywa samochód zapewnia stabilność i bezpieczeństwo. Aby móc zablokować pojazd w pozycji uniesionej, przydają się również koziołki z regulacją wysokości. Są to stalowe podkładki pod auto, dzięki którym można je unieść i na tej wysokości zatrzymać. Kiedy już mamy przygotowany samochód do wymiany opon, potrzebne będą klucze do odkręcenia kół. Tu z pomocą nadchodzi komplet kluczy nasadkowych, płaskich i oczkowych. Przydają się one nie tylko podczas naprawy samochodu, ale również w wielu sytuacjach życia codziennego – naprawy mebli czy demontażu półek.
Interfejs diagnostyczny
Samochody są dziś naszpikowane elektroniką. Dziesiątki, jeśli nie setki czujników dba o nasze bezpieczeństwo i wygodę. Niestety, jakikolwiek problem z nimi może powodować wyświetlenie się błędu na desce rozdzielczej. Jak sprawdzić co to za błąd? Nie obejdzie się bez interfejsu diagnostycznego. Może to być dedykowane oprogramowanie instalowane na komputerze lub specjalna przystawka, która łączy się z telefonem przy pomocy Bluetooth. Przy jej pomocy można nie tylko monitorować różne parametry pracy samochodu, ale również odczytywać i kasować błędy, w prosty sposób uzyskując ich interpretację.
Multimetr, probówka i wkrętaki
Problemy z instalację elektryczną to przypadłość wielu modeli samochodów. Nieświecące lampy, niesprawne wyposażenie wnętrza – to wszystko może wskazywać na mniejsze lub większe problemy z zasilaniem. Jak znaleźć miejsce usterki? Tu nie obejdzie się bez specjalistycznych narzędzi pomiarowych, takich jak multimetr, probówki niskiego napięcia czy wkrętaki o różnych rozmiarach, dzięki którym z łatwością odkręci się każdą śrubkę.
Lampa warsztatowa
Sprawna praca przy samochodzie wymaga mocnego źródła światła. Czy to naprawy prowadzone w komorze silnika, przy podwoziu lub we wnętrzu pojazdu, zawsze powinniśmy mocno oświetlić miejsce pracy. Przydają się do tego specjalne lampy warsztatowe LED. Mogą być wyposażone w magnes ułatwiający ich przymocowanie do karoserii, a zasilanie może być realizowane przez wbudowany akumulator lub sieciowo, z gniazdka. Ile będzie nas kosztowało takie wyposażenie domowego warsztatu samochodowego? A czy to ważne, kiedy pożyczka bez BIK pozwala kupić wszystko co konieczne, bez obaw o pieniądze? Zdradzimy jednak że na w/w narzędzia potrzeba będzie minimum 600 złotych.