Jaki materiał wybrać, żeby dobrze się szyło?

Zaczynając szyć, warto zastanowić się nad tym, który materiał wybrać, żeby uszyć ubrania jak najlepszej jakości. Na co więc się zdecydować, kiedy na rynku jest tak duży wybór różnego rodzaju tkanin i dzianin? Czym się jedne różnią od drugich?

Co wybrać: dzianina czy tkanina?

Na rynku jest całe mnóstwo materiałów: aksamit, welur, dresówka drapana, len, jersey. Wszystkie te materiały dzielą się na dwa rodzaje, tj. dzianiny i tkaniny. Warto o tym pamiętać, bo wbrew pozorom nie jest to jedno i to samo, jak może wydawać się osobom, które nie znają się na szyciu i używają tych dwóch nazw naprzemiennie. Nie da się jednoznacznie stwierdzić, co jest lepsze, bo oba rodzaje mają swoje wady i zalety. Dzianiny są bardziej rozciągliwe, ale niestety mogą się nieładnie naciągać przy szyciu, zaś tkaniny są raczej sztywne, przez co nie nadają się do szycia, np. koszulek, ale za to są znacznie trwalsze. Wszystko zależy od tego, co chcemy uszyć i według tego dobieramy odpowiedni materiał; albo dzianinę, albo tkaninę.

Na co zwracać uwagę przy zakupach

Kupując materiał, niezależnie od tego, czy przez internet, czy na żywo, ważne jest, by przeczytać skład materiału. Oczywiście, najlepsze są te tkaniny i dzianiny, które zrobione są z naturalnych włókien, ale razem z jakością idzie cena. Czasem jednak można wybrać takie materiały, które mają w sobie domieszki syntentyków i nie będzie to miało wpływu na jakość, np. dresówka drapana z domieszką elastanu będzie bardzo dobra na bluzy. Inne materiały są stworzone w większości z syntetyków, np. polar i w dalszym ciągu jest to dzianina dobrej jakości. Znowu największe znaczenie ma to, do czego chcemy użyć materiału; jeśli chcemy uszyć t-shirt czy koszulę, warto postawić na naturalny materiał, zaś kiedy mamy zamiar uszyć coś, czego nie będziemy zakładać, domieszki nie powinny być problemem.

Z czego najlepiej szyć?

Dobrych i jednocześnie nieszczególnie drogich materiałów do szycia jest wiele, zwłaszcza, że rękodzieło jest coraz bardziej popularne i bardziej dostępne. Warto więc zaopatrzyć się w jersey czy tkaninę bawełnianą lub dresówkę drapaną, które są niedrogie i można uszyć z nich wiele, różnych ubrań.