Kondycja układu kostnego to kluczowa kwestia, jeśli chodzi nie tylko o dobre samopoczucie, ale też ustrzeżenie się przed groźnymi następstwami chorobowymi takimi jak, na przykład osteoporoza. W profilaktyce ważne jest zastosowanie witamin i dbanie o ich odpowiedni poziom w naszym organizmie.
Wpływ witamin na zdrowie
Przy niedoborach witaminowych często występują niechciane oraz uporczywe dolegliwości, które utrudniają normalne funkcjonowanie. Można uniknąć wielu uciążliwych objawów, jeśli tylko zadbamy o wczesną profilaktykę. W przypadku kości, a konkretniej ich kondycji priorytetową rolę stanowi wapń, witamina D3 i K2. Wapń to podstawowy budulec kostny, natomiast witamina D3 wspomaga jego wchłanianie do organizmu. Źródłem wapnia są przetwory mleczne (mleko, żółty ser, jogurt). Aby wspomóc własne zdrowie należy także zażywać medykamenty apteczne, które dodatkowo wykażą pozytywne działanie na układ kostny (na przykład: Doppelherz Activ, Molekin Osteo, Kalcikinon, Kavixan).
Choroby układu kostnego
Brak systematyczności w profilaktyce chorób dotyczących kości może zakończyć się występowaniem wielu zjawisk chorobowych takich jak, na przykład krzywica czy osteoporoza. Aby im zapobiec należy wyeliminować z diety wszystkie składniki, których działanie będzie szkodliwe, takie jak napoje gazowane i kawa. W przypadku osób czynnie palących warto pomyśleć o rezygnacji z nałogu.
Stosowanie suplementów diety
Zmiana nawyków żywieniowych to oczywiście konieczność, gdy mówimy o działaniach profilaktycznych przy schorzeniach układu kostnego. Pozytywną rolę pełnią tu ponadto środki farmaceutyczne dostępne bez recepty. Dzięki nim zyskamy dodatkową ochronę oraz poczucie spokoju. Suplementy diety to – rzecz jasna – jedynie dodatek do całości procesu zapobiegawczego, a ich stosowanie nie zastąpi leczenia istniejących już chorób, jednak wiadomo, że lepszym rozwiązaniem będzie niedoprowadzenie do pojawienia się takowych. Zanim sytuacja zmusi Cię, aby zawitać w progi gabinetu lekarskiego, zadbaj o siebie i swoje kości.