Jak retinol działa na skórę?

Kremy z retinolem, czyli pochodną witaminy A, to jedne z najbardziej dobroczynnych produktów, które można znaleźć wśród kosmetyków do pielęgnacji. Substancja ta ma swoje zastosowanie także w medycynie, gdyż witaminę A stosuje się m.in. w przypadku chorób skóry czy zapalenia przewodu pokarmowego. Retinol obecny w kosmetykach pozwala na złuszczenie martwego naskórka.

Czym jest retinol?

Retinol to jedna z form witaminy A, nazywanej także „witaminą młodości”. Pomaga walczyć z wolnymi rodnikami, które są odpowiedzialne za proces starzenia się. Kremy z retinolem wykorzystuje się do leczenia trądziku, gdyż doskonale złuszczają, ale także do niwelowania pierwszych zmarszczek i przebarwień, czyli oznak upływającego czasu. Warto zwrócić uwagę na to, że w niektórych produktach za „witaminę A” uznaje się retinoidy, które nie wykazują tak dobroczynnych właściwości, a mogą powodować podrażnienia.

W jakich kosmetykach znajduje się retinol?

Kremy z retinolem najłatwiej znaleźć w aptece. Wybierając dermokosmetyki, ma się pewność, że obecna w produkcie substancja to prawdziwy retinol, który jest doskonale wchłaniany przez skórę i działa na jej głębokie warstwy. Do kremów z retinolem zalicza się np. kosmetyki z linii Reti Age marki Sesderma. Dermokosmetyki nie zawierają konserwantów ani substancji zapachowych czy barwiących, dzięki czemu są hipoalergiczne i można je stosować nawet u osób cierpiących na różnego rodzaju choroby skóry, np. łuszczycę czy atopowe zapalenie skóry.

Do jakiej cery stosuje się kosmetyki z retinolem?

Kremy z retinolem stosowane są przede wszystkim w pielęgnacji skóry dojrzałej, gdyż poprzez swoje właściwości złuszczające pozwalają na znaczne zredukowanie zmarszczek oraz przebarwień, będących widocznymi oznakami starzenia się skóry. Nie oznacza to jednak, że nie mogą ich stosować osoby młodsze, posiadające skórę normalną, a nawet wrażliwą. Istotne jest tylko odpowiednie dawkowanie preparatów, aby nie dopuścić do powstania nadwrażliwości. Współcześnie do produkcji kremów z retinolem wykorzystuje się nanotechnologię, dzięki której produkt trafia do głębszych warstw skóry. Oznacza to, że mogą być one stosowane nawet przy ekspozycji na działanie promieni słonecznych.